Svátek má: Ondřej

Politika

Velikost textu:

Je svoboda projevu ohrožena a co skrývá generál Pavel?

Je svoboda projevu ohrožena a co skrývá generál Pavel?

Svoboda slova je v ohrožení. Alespoň tak to vidí Společnost pro obranu svobody projevu. Na jejich otázky odpověděli všichni prezidentští kandidáti ještě před prvním kolem, jen jediný, finalista generál Pavel, se odpovědět zdráhá.

generál Petr Pavel
25. ledna 2023 - 09:01

Zdá se, že v souboji Petra Pavla a Andreje Babiše rozhodne téma války. Ovšem jsou zde i jiná témata. Například přístup ke svobodě slova a boji proti dezinformacím. O toto téma má velký zájem Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), které Petr Pavel stále neodpověděl na otázky, takže jeho postoj dovozuje z dostupných vyjádření. A také z toho, kdo za generálem stojí. Ale když na to upozornili, ozval se Michal Klíma, vládní zmocněnec pro média a dezinformace. A začal nadávat.

Petr Pavel podle vyjádření na profilu SOSP na toto téma nehodlá odpovídat, i když byl prý opakovaně urgován. 

„A tak si jeho postoje ke svobodě projevu skládáme z jeho předchozích výroků v médiích. Nevyznívají moc nadějně. Zvlášť když uvážíme, že za přípravou jeho kandidatury stáli mj. Evropské hodnoty z.s. a František Vrabel se svou firmou Semantic Vision, tedy významní průkopníci celé té hysterie kolem honu na ‚dezinformace‘ coby odlišné názory a interpretace,“ upozornila společnost na osobu spoluzakladatele spolku Pro bezpečnou budoucnost.

Společnost poukazuje na předválečné výroky generála Pavla, z doby, kdy v Česku řádil covid. 

„Samozřejmě že za situace, kdy je bezpečnost vypjatá, lidé jsou v obavách z dalšího vývoje a čelí situaci, která je pro ně nová, tak jakákoli zpráva, která zkresluje situaci a vyvolává nové obavy, je mnohem nebezpečnější než v době, kdy se nic neděje. Dnes je ale situace vypjatá a stačí jedna nevhodně volená zpráva, ať už úmyslně, nebo neúmyslně, a může vyvolat i vlnu paniky, což by asi bylo to nejhorší, co by nás mohlo potkat. Takže je potřeba věnovat velkou pozornost, co se veřejném informačním prostoru děje. A pokud se tam objeví snaha o cílenou dezinformaci, tak ji postihovat mnohem razantněji než v dobách klidu a míru, protože může mít mnohem horší následky,“ uvedl tehdy Pavel. 


A jako „do oči bijící dezinformaci“ označil tvrzení, že za vir mohou USA a že vznikl v „tajné výrobně“ v laboratoři.

Téma boje proti dezinformacím se objevilo i v poslední volební debatě před prvním kolem na Nově. 

„Svoboda a bezpečnost nemohou být jedno bez druhého a vždycky se vyvažují,“ uvedl Pavel a dodal, že v roce 2005 ve Velké Británii po teroristickém útoku Britové sami volali po velkém zpřísnění bezpečnostních opatření.

„To zpřísnění nutně vedlo k omezení jejich občanských svobod. Přitom nikdo o tom nediskutoval, nevedly se žádné akademické debaty, protože všichni cítili, že v tu chvíli je to nezbytné. A když to převedu na informace, informace v dnešní době se stávají zbraní. Nejenom Rusko, i Čína, mají obrovský aparát, který vede informační válku. A i proto je důležité se proti dezinformacím bránit. Protože když to neuděláme, tak nás to může bezpečnostně ohrozit,“ srovnával dezinformace s terorismem. Argumentoval, že ve fyzickém světě také není možné vyzývat k násilí. „Je potřeba regulovat i dezinformace,“ prohlásil.

Na to, kdo stojí za generálem Pavlem, pak upozornil před časem server ParlamentníListy.cz. Že se konkrétně jedná o lobbistu Petra Koláře, zakladatele Evropských hodnot Radka Hokovského a již zmíněného Františka Vrabela, zakladatele Semantic Visions.

„Za kandidaturou Petra Pavla stojí min. dva ze tří subjektů, které v ČR rozpoutaly dezinfománii a snahy o omezení svobody slova cenzurní legislativou – spolek Evropské hodnoty a František Vrabel s firmou Semantic Visions. Většina médií o tom neinformuje,“ připomenula pak opět Společnost pro obranu svobody projevu. I s odkazem na prohlášení nynějšího ředitele Evropských hodnot Jandy, který sliboval, že čeští „kolaboranti a vlastizrádci“ budou mít horší život.

A také že Vrabelova Semantic Visions pilně vyvracela dezinformace, které se nakonec ukázaly jako pravdivé. Na tato připomenutí se ozval vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma. 

„Vy jste skutečně parta užitečných idiotů podle Leninovy definice,“ osočil společnost a dodal: „Vaše snaha oslabit ty, kteří se snaží bránit demokracii proti ruskému vlivu, je evidentní.“

Také jsem psali:

„Když už neumíte nic jiného, aspoň se podepisujte. Skrývat se za anonymitu pochybného spolku typu Ne základnám umí každý,“ vytkl ještě SOSP. Vzhledem k tomu, že zakladatelé SOSP i její podporovatelé jsou veřejně známí, tak je těžko říci, jak může být SOSP považována za anonymní.

„Pane Klímo, nedávno jsme spolu vedli v Echu korektní debatu, a tak doufám, že tento urážlivý útok na SOSP byl z vaší strany jen unáhlením. Pokud si budete chtít, kdykoli, o tom, co píšeme nebo sdílíme, promluvit, zavolejte mi. Posílám vám do SZ svoje číslo,“ vzkázal zmocněnci Vlastimil Veselý.

Dodejme, že Andrej Babiš neměl s vyjádřením pro Společnost pro obranu svobody projevu problém, stejně jako Jaroslav Bašta, Karel Diviš nebo Petr Fischer. 

„Bez svobody projevu není demokracie. Demokracie není totalita, takže neexistuje jeden správný názor a jedna jediná pravda. Demokracie znamená neustálou veřejnou diskusi, polemiku, kritiku a výměnu často protichůdných názorů. Veřejné kritice musejí být bez výjimky vystaveni všichni i navzdory tomu, že se pak cítí uražení nebo ublížení. Jedině společnost, která je otevřená a necenzuruje jiné názory, se může posunout dál,“ uvedl.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%