Svátek má: Marek

Politika

Velikost textu:

Kdo je český politik? Slibovač a potenciální mukl

Kdo je český politik? Slibovač a potenciální mukl

Garnitura polistopadových vlád vždy měla své veřejné oblíbence, z kterých se ale taky mnohdy stali odsouzenci.

Ilustrační foto
18.květen 2017 - 19:30

Tak úplně řídké případy nedovoleného obohacování to ale rozhodně nebyly, podle toho, jak dlouho se ten který vykuk dovedl za své činy schovávat. Ukončila to buď policie, nebo dotyčného vlastní hloupost, pramenící ze šálivého pocitu nepostižitelnosti.

Tolik úvodem a aktuální narážkou toho, zda se v politice udrží nebo padne i Andrej Babiš. Zlí jazykové totiž tvrdí, že když ne, jeho obchodní kouzla se pak provalí v plné míře a skončí v „teplácích na Ruzyni.“

Venkoncem pro lumpárničky ve vyšších patrech musí mít taková osoba politické krytí, o tom žádná. Jenomže v politice kamarádství neplatí, jen pouze dohody. Když jedna strana v něčem selže, ta druhá se bortí. A tak zase narážkou na doby minulé, kdy ten který politik pak stanul před soudem, jen dává české polistopadové politice zářný obraz toho,  jací jsme vlastně voliči a koho případně opakovaně volíme, když se situace de facto právě ve vyšších patrech od dob minulých nikterak nemění.

Sobotkův kostlivec nás zostuzuje v Evropě

Začněme u ČSSD, neboť její stranický šéf a dosavadní premiér Bohuslav Sobotka, ostatně jako všichni jeho předchůdci, velmi rád proklamuje transparentnost politiky sociálních demokratů. Tak tedy dobře. Minulost pro tuto partaj už tak křišťálová není. Když pomineme dosud nejkomplikovanější a nejznámější úplatkářskou kauzu exministra zdravotnictví Davida Ratha a jeho „sedm mega v krabici“, nabízejí se i další exponenti v dresu ČSSD.  Že to byl i taky premiér Stanislav Gross, to už ví každý. Co ale třeba Marie Součková, exministryně zdravotnictví za vlády Vladimíra Špidly? Soudy ji nakonec osvobodily, když si za údajně nevýhodných podmínek najala advokáta v kauze Diag Human. Šest let soudních tahanic a kde nic tu nic. Nabízí se i Petr Wolf, bývalý poslanec za sociální demokracii. Odsouzený za podvod a zneužití státní dotace na šest let natvrdo.


Čistotou se nyní ohání i občanští demokraté. Jejich vůbec zářná minulost by asi spálila kůži kde komu, nicméně prý jsou v partaji už jiní lidé. Co je to jiní lidé? V politice už dávno neexistují „jiní lidé,“ protože se přetavila na pouhý byznys a tak se na kandidátkách ve jménu blaha národa o místa na slunci „jiní lidé“ perou. Pochopitelně s těmi dosavadními a o to je ten mumraj dramatičtější. Své o tom ví například Roman Pekárek, toho času za mřížemi za úplatkářství. Velké vysvětlování měli i exposlanci Tluchoř, Šnajdr a Fuksa za to, že své poslanecké mandáty údajně vyměnili za lukrativní posty ve státní správě. Následovala vazba a pak jejich propuštění. Málo platné, u voličů to nezabralo. Zato čtyřicetimilionový úplatek zabral u bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka už zcela rozhodně. Ze čtyřletého trestu si odpykal dva roky a po podmínenčném propuštění ihned zdrhl do světa. Modrou partaj lze doplnit i o dalšího výtečníka, exposlance Vladimíra Doležala. Za pokus o podvod nakonec sám musel zaplatit soudem uloženou pokutu 100 tisíc korun. Raději už v tom výčtu nepokračujme, další výtečníci v dresu ODS už by jen nudili.

Své mohou vyprávět i někdejší Věci veřejné se svými „hvězdami“ v poslaneckých lavicích. Vysvětlovat měla co také KDU-ČSL, když její někdejší ministr kultury Jindřich Kabát čaroval s loterií, kdy do zástavy dal dvě památkově chráněné budovy v centru Prahy. Následuje Jiří Čunek se svou kauzou o úplatku ve funci vsetínského starosty. A taky už raději dost, protože prostý součet všech těch výtečníků, z nichž ještě dnes opět ve funkcích někteří káží vodu, by nebyl zrovna malý. Současné tanečky kolem Andreje Babiše jsou jen opakováním minulosti, kdy byznys v politice stále existuje a má jen dalšího nového protagonistu. Jak to zase dopadne? Třeba fakt bude líp, když si volič řekne, ANO, už toho bylo za ty roky opravdu dost!

(pšt,prvnizpravy.cz,ucho24.cz,foto:mp)