Svátek má: Marek

Politika

Velikost textu:

Michail Gorbačov: USA možná potřebují vlastní perestrojku!

Michail Gorbačov: USA možná potřebují vlastní perestrojku!

Skupina Američanů, kteří navštívili Rusko, slyšela drsné varování bývalého sovětského prezidenta Gorbačovova, že napětí mezi USA a Ruskem vytváří pro svět nebezpečnou situaci, píše se v Consortiumnews.

Michail Gorbačov
18.květen 2017 - 06:20

"Měli bychom se obávat vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. ... Věci nemohou pokračovat tak, jak jsou, " řekl skupině Američanů 87letý Gorbačov.

Prezident Gorbačov připomněl své první setkání s prezidentem Reaganem, které se konalo po šesti letech špatných vztahů a nepřátelství. Na prvním summitu přednesl Reagan dlouhý seznam obvinění proti Sovětskému svazu; Gorbačov reagoval svým vlastním obviněním proti USA. Po tomto setkání Gorbačov řekl: "Není to jestřáb; Je to dinosaurus, "zatímco Reagan řekl o Gorbačovovi:" Je to zemřelý komunista. "

Na dalším summitu pokračoval Reagan v přednášce obvinění.  Po 15 minutách poslechu Gorbačov přestal Reagana poslouchat a řekl: "To stačí. Pokud chcete mluvit jako rovnocenný partner, můžeme dojít daleko. Rozdíly lze překlenout. Problémy lze vyřešit. Ale jako rovní. "

Reagan se zeptal, jak by Sovětský svaz reagoval, kdyby Spojené státy byly ohroženy nějakou přírodní katastrofou. Když Gorbačov odpověděl, že by jeho lidé jim chtěli pomoci, a ne využít, nálada se změnila.

Gorbačov o Putinovi: Autoritářská opatření ano, ale je nutná i demokracie

Gorbačov tak připomněl svou vlastní zkušenost a mluvil s průměrnými Američany. Navrhl, že USA možná potřebují vlastní perestrojku. Připomněl jim, že to byl prezident John F Kennedy, který řekl: "Potřebujeme mír, ale ne Pax Americana ... .. není to jen mír pro Američany, ale mír pro všechny muže a ženy."

Gorbačov dále řekl: "Současná situace není dobrá. Musíme to změnit. Přestaňme se navzájem provokovat. Přestaňme se snažit roztrhat další země. .... Naše dvě země jsou stále středem světového míru. Potřebujeme mír, abychom vyřešili další světové problémy. Jedno procento světa ovládá 90 procent bohatství. Řídící třída je šťastná, ale věci takhle nemohou takhle dále pokračovat. Rozpočty jsou cítit střelným  prachem. ... Strach se prohlubuje. Výsledkem je nový závod ve zbrojení. "

Gorbačov se zeptal: "Chce USA, aby se Rusko podrobilo?" S odkazem na historii Ruska s invazemi Francie 19.století a Německa ve čtyřicátých letech 20.století upozornil: "Rusko je země, která se nikdy nepodrobí .... V jaderné válce nebudou vítězi. "


Ukrajinská krize
Americká delegace se na své cestě  setkala s mnoha lidmi,  aby lépe pochopila  současné Rusko a jeho vztahy ke Spojeným státům a světu. Další ze  zajímavých  setkání bylo s Vladimírem Kozinem, členem Ruské akademie vojenských věd.

Vladimír Kozin je odborník na kontrolu zbrojení a člen Ruské akademie vojenských věd, který od sedmdesátých let pracoval na kontrole zbraní. Kozin říká, že Rusové vidí, že jsou obklopeni NATO. Ze 16 zemí, které hraničí s Ruskem, osm z nich má protiruské názory. Poznamenává, že vojenský rozpočet USA je 12 krát vyšší než v Rusku a stále stoupá.

Kozin uvedl, že je to "pohádka", že Rusko zasáhlo do amerických voleb. Co ale není pohádkou, řekl, že Spojené státy utratily v minulosti obrovské množství peněz na ruské volby a financovaly 400 nevládních organizací, které byly i součástí destabilizační kampaně na Ukrajině, kde došlo k převratu v roce 2014.

Pokud jde o klíčové konfliktní body vyplývající z krize na Ukrajině, Kozin poznamenal, že Krym je součástí Ruska od roku 1783. Dodal, že navzdory přítomnosti 16.000 ruských vojáků, kteří byli na Krymu jako součást dohody o námořní základně v Sevastopolu  a 18.000 ukrajinských vojsk, proběhl krymský plebiscit o znovusjednocení s Ruskem bez násilí, s obrovskou účastí a téměř jednoznačným hlasem pro.

Pokud jde o nepřátelství na východní Ukrajině, Kozin se zeptal, proč se zde bojuje jenom proto, že většina etnického  ruského obyvatelstva po svržení zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče požadovala nějakou formu autonomie od Kyjeva.

Pokud Skotsko může uvažovat o odchodu ze Spojeného království  a Katalánsko ze Španělska, tak  je vše v pořádku i s Donbasem, kde chtějí mít větší autonomii na Ukrajině argumentoval Kozin. Proč ukrajinský prezident Petro Porošenko spustil vojenský konflikt namísto jednání s disidenty na východní Ukrajině?

Porošenko: Jaký "zamrzlý" konflikt? Je to "horká válka"!

Kozin se domnívá, že je důležité, aby docházelo k setkávání mezi prezidenty Trumpem a Putinem a jednání o zbraních. Kozin si myslí si, že se mělo pracovat na úplném vyřazení jaderných zbraní do roku 2045. Zatím nejsnazší způsob, jak snížit napětí a riziko války, byla dohoda o "nepoužití jaderných zbraní jako prvního úderu", řekl Kozin.

Ve střízlivém hodnocení Trumpových prvních 100 dnů prezidenta, Kozin konstatoval: "Došlo ke zhoršení vztahů a skutečností je hluboká míra nedůvěry mezi Washingtonem a Moskvou, kterou Američané zplodili a pokračují v tom. Objevil se bludný kruh ve vzájemném vztahu mezi zbraněmi a důvěrou ... Je zřejmé, že takový iracionální jev nemůže pokračovat neomezeně. "

Od Kozina a Gorbačova to je jasný vzkaz: Musíme udělat něco, abychom obnovili diskusi a zastavili posun směrem ke stále většímu napětí a nebezpečí.

(rp,prvnizpravy.cz,Consortiumnews,foto:arch.)