Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Na plotě polského velvyslanectví v Kyjevě visí obraz Bandery

Na plotě polského velvyslanectví v Kyjevě visí obraz Bandery

Banderovská organizace "Černý výbor" pověsila na plot polského velvyslanectví v Kyjevě portrét ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery.

Stepan Bandera, oslavovaný na západě Ukrajiny
17.únor 2017 - 21:23

„Černý výbor“ k tomu uvedl, že jde o protest proti nejvyšším polským představitelům, kteří se vyjadřují protiukrajinsky.

„My, občané Ukrajiny, jsme pobouřeni antiukrajinskými výroky nejvyšších polských představitelů, jako jsou prezident Andrzej Duda a předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński, kteří v podobě ultimáta chtějí, aby se Ukrajina zřekla heroizace Stepana Bandery a UPA (Ukrajinská povstalecká armáda),“ píše se v prohlášení. K prohlášení bylo připojeno video, ukazující, jak lidí věší na plot polského velvyslanectví portrét Bandery a křičí: "Naše země! - Naši hrdinové"

Jaroslaw Kaczyński: Ukrajina se s Banderou do Evropy nedostane!

Polský velvyslanec na Ukrajině Jan Piekło potvrdil, že došlo k incidentu. „Byl  to malý plakát s portrétem Bandery a nápisem "Naše země - naši hrdinové“.

„To se shoduje i s incidentem, který se stal na polském konzulátě ve Lvově, kde byla červeně pomalována zeď.  Je to další pokus k zesilování antagonie mezi Poláky a Ukrajinci. Nemyslím si, že to byla ukrajinská vlastenecká iniciativa. Podle souhrnu posledních událostí je to záměrně vyprovokováno a akce mají zhoršit polsko-ukrajinské vztahy,“ řekl velvyslanec.

8.února dosud neznámí pachatelé hodili červenou barvu na zeď polského konzulátu ve Lvově a na plotě zůstal nápis  "Naše země".

V lednu někdo zničili památník Poláků zavražděných v roce 1944 ve vesnici Huta Pieniacka vojsky ukrajinské divize SS Galicie. Kříž byl vyhozen do vzduchu a plakety se jmény obětí byly přetřeny barvou. Oprava byla vyčíslena na cca. 100 tisíc. złotých, samozřejmě to bude platit polská strana, protože ... Ukrajina nemá peníze.

Polský novinář byl zbit ve Lvově za to, že mluvil polsky

V lednu byly také zabarveny červenou barvou náhrobky v polské a ukrajinské části hřbitova obětem NKVD v Bykivnya, kde je hřbitov polských obětí masakru v Katyni.

(rp,prvnizpravy.cz,prawy,foto:arch.)