Svátek má: René

Politika

Velikost textu:

Obranná smlouva s USA? Pětikoaliční lokajství, říká Bobošíková

Obranná smlouva s USA? Pětikoaliční lokajství, říká Bobošíková

Obranná smlouva ČR s USA překračuje Ústavou České republiky daný rámec pro pobyt cizích vojsk na našem území a podle některých právníků může být napadnutelná u Ústavního soudu ČR. Jana Bobošíková uvedla podrobnosti. 

Jana Bobošíková
9. června 2023 - 09:30

Moderátorka pořadu Aby bylo jasno Jana Bobošíková se ve svém vysílání podrobněji podívala na obrannou smlouvu, kterou Česká republika uzavřela s USA. A jasno měla okamžitě. 

„Není o suverénní a rovnoprávné České republice, ale je o pětikoaličním lokajství,“ prohlásila Bobošíková a svá slova doložila neoddiskutovatelnými fakty. 

Poté, co ministryně Černochová ve Washingtonu podepsala obrannou dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy, dostali poslanci od premiéra Petra Fialy „Zprávu“, která objasňuje, jak konkrétně smluvní jednání probíhala. Ze zprávy je rovněž jasné, kdo při jednání tahal za delší konec provazu.

„Tušíte správně, česká vláda to nebyla. Vyjednavači ministryně Černochové ponechali text o obranné spolupráci, tedy i o tom, co a za jakých podmínek budou moci na území České republiky dělat příslušníci ozbrojených sil USA, zcela v rukou americké administrativy,“ řekla dále Bobošíková.


Ze zprávy podle Bobošíkové vyplývá, že Česká republika vstupovala do jednání se zcela jinými předpoklady než USA. Čeští diplomaté chtěli navázat na dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy o právním postavení ozbrojených sil Spojených států přítomných na území České republiky, podepsanou v roce 2008. Tehdy ministryně obrany Vlasta Parkanová vyjednala pro Českou republiku daleko lepší a důstojnější podmínky. To ale Američané odmítli a prosadili nové požadavky pro své ozbrojené složky na našem území. 

„Musíme připomenout, že v roce 2008 šlo o dohodu, která souvisela s nikdy neuskutečněnou výstavbou amerického radaru v České republice. Dohodu tehdy podepsala ministryně Parkanová v Berlíně. A na rozdíl od ministryně Černochové v ní tehdy vymohla pro působení amerických vojáků na našem území daleko větší suverenitu pro Českou republiku,“ uvedla dále Bobošíková.

Pro naši zemi Parkanová tehdy konkrétně vymohla, že americká strana ustoupila ze svého návrhu, aby se česká strana vzdala výkonu přednostní jurisdikce nad delikty příslušníku ozbrojených sil a civilní složky ozbrojených sil USA. Případné trestné činy amerických vojáků by se tak ve smlouvě podle Parkanové řešily na základě českého práva.


„Patnáct let poté ministryně Černochová podepisuje smlouvu, ve které situace je zcela opačná – podle českého práva se budou případné trestné činy amerických vojáků soudit jen tehdy, pokud to dovolí Američané,“ okomentovala důrazně moderátorka jeden ze zásadních bodů jednání o česko-americké smlouvě, ve které podle ní česká strana "sklopila uši a sklapla podpatky“.

„Zpráva premiéra Fialy připomíná, že Američané chtějí mít se všemi státy, se kterými mají uzavřenou obrannou dohodu, stejný režim. A předkládají proto standardizovaný vzorový text. V důsledku toho se smlouvy příliš neliší, a to platí i pro naší českou dohodu. A teď to přijde! Dohoda se projednávala dlouho, její projednávání bylo utajované, proběhlo několik kol jednání. A víte, co konstatuje premiérova zprava? Že dohoda není podrobná, ale je rámcová. A víte proč? Protože Američané odmítli podrobnou úpravu důležitých závazků a nebyli ochotni podrobné úpravy akceptovat,“ popsala moderátorka. 

„Výsledkem je tedy dohoda, která bude vyžadovat přijetí nových vnitrostátních opatření nebo úpravu stávajících právních předpisů,“ doplnila Bobošíková s tím, že vůbec není vyloučeno, že smlouva skončí u Ústavního soudu ČR.

Také jsme psali:

„Může vzniknout zajímavý právní spor. Vzhledem k tomu, že zahraniční vojáci mohou pobývat na českém území podle článku 43 Ústavy ČR se souhlasem Parlamentu ČR pouze 60 dnů, nikoli nejméně 10 let, jak se píše v nové smlouvě, lze podle některých odborníků požadovat pro schválení česko-americké obranné dohady dvoutřetinovou ústavní většinu v obou komorách Parlamentu ČR. Smlouva totiž překračuje Ústavou ČR daný rámec pro pobyt cizích vojsk na našem území. Podle některých právníků proto nestačí, že by smlouvu se Spojenými státy schválily prosté většiny obou komor Parlamentu ČR. Dohoda by tak mohla být údajně napadnutelná u Ústavního soudu ČR. Najdete se u nás politická síla, která k takovému kroku bude mít odvahu?“ zeptala se Bobošíková.

„Vojáci USA a jejich rodinní příslušníci budou podle této smlouvy podléhat zvláštnímu režimu dovozu zboží a valut. Nebudou platit daně a některé poplatky, bude se na ně vztahovat právní řád nikoliv České republiky, ale Spojených států. Jen USA tedy rozhodnou, zda v případě spáchání trestného činu příslušníkem USA na našem území vyhoví žádosti české strany o to, aby se trestní čin řešil na základě našeho českého práva,“ doplnila Bobošíková s poznámkou, že tuto smlouvu nelze vypovědět po dobu deseti let.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%