Svátek má: Lenka

Politika

Velikost textu:

Roček: Zhruba 90% světa se nepodílí na řádění USA na Ukrajině

Roček: Zhruba 90% světa se nepodílí na řádění USA na Ukrajině

Článek z 15.září v Newsweeku upozornil, že většina světa čarování USA na Ukrajině nesleduje a co z toho vyplývá.

František Roček, publicista
30. září 2022 - 04:20

Autoři David H. Rundell bývalý vedoucí mise na americkém velvyslanectví v Saúdské Arábii a velvyslanec Michael Gfoeller, bývalý politický poradce Amerického centrálního velitelství, napsali, že globální systém aliancí se viditelně mění.

Z křížové výpravy proti Rusku se stává klubová záležitost. Píší, že "87% světové populace nás odmítlo následovat" v dobrodružství na Ukrajině.


Nikde není tento posun patrnější než na energetických trzích. Zde se síť sankcí stává sítem.

Newsweek zdůraznil, že Saúdská Arábie, dlouho oddaný americký partner, navázala úzké spojenectví s Ruskem v kartelu OPEC Plus. Saúdové veřejně odmítli žádost amerického prezidenta o zvýšení produkce ropy. Místo toho dováželi ruskou ropu pro domácí použití, aby vyvezli více své vlastní produkce. Minulý týden dokonce snížili produkci a dali jasně najevo, že tak mohou učinit znovu.

Čína prodává Evropě kapalný zemní plyn (LNG), který pochází ze Sibiře, a zároveň dováží ruskou ropu. Poté rafinuje a vyváží ropu. Je to parádní kšeft a komický k tomu zároveň.

Írán má dost peněz z čínských nákupů ropy a proto se stal největším zákazníkem ruské pšenice.

Indický ministr pro ropu veřejně prohlásil, že jeho vláda nemá žádný konflikt s Moskvou a proto je příjemné udržovat nízké ceny energií doma nákupem ruské ropy.

Aliance, které byly vytvořeny částečně proti západnímu ekonomickému a politickému vlivu, se rozšiřují. Egypt, Saúdská Arábie a Turecko oznámily zájem o vstup do BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika). Šanghajská organizace v současné době spojuje mimo jiné Čínu, Rusko, Indii a Pákistán. Írán byl právě přijat, zatímco Bahrajn, Egypt, Saúdská Arábie a Katar se pravděpodobně stanou "partnery dialogu" nebo kandidátskými členy.

Čínská iniciativa Pás a stezka navíc spojuje mnoho afrických zemí s Pekingem obchodními transakcemi a vnímá USA kvůli hysterickým tanečkům kolem Tchaj-wanu jako nepřítele.

Rusko také oslovilo pomocí ministra zahraničí Sergeje Lavrova 22 protějšků z Arabské ligy v Káhiře před turné po řadě afrických zemí. Moskva posiluje své vojenské vztahy s Nikaraguou, Venezuelou a Kubou, Brazílie a Mexiko ostře odmítly podpořit západní sankce proti Rusku.

Kvůli agresivní politice USA na Ukrajině, ke které USA přinutily i hloupé politiky v EU, je znevážena důvěra k EU a mezinárodním finančním institucím.

V Newsweeku upozorňuji, že status rezervní měny dolaru zůstává pilířem globálního ekonomického řádu, ale důvěra v tento řád byla poškozena. Ekonomické sankce znevážily části mezinárodního bankovního a pojišťovacího sektoru, včetně systému převodu finančních prostředků SWIFT. Aktiva byla zabavena a komoditní smlouvy zrušeny. Volání po dedolarizaci zesílilo. Když Rusko požadovalo platby za energie v rublech, jüanech nebo dirhamech Spojených arabských emirátů, Čína a Indie vyhověly.

Mnoho asijských ekonomik je nyní zasaženo jak rostoucími cenami ropy, tak devalvací vlastní měny vůči dolaru. V důsledku toho rozšiřují využívání bilaterálních měnových swapů, které jim umožňují obchodovat mezi sebou ve svých vlastních měnách. Před osmdesáti lety ztratila britská libra své přední postavení mezi světovými měnami. To je přesně to, co se američtí protivníci snaží udělat dolaru, a pokud Saúdové někdy přestanou oceňovat ropu v dolarech, mohou velmi dobře uspět.

Globalizace může fungovat pouze tehdy, pokud většina účastníků věří, že prosazuje jejich zájmy. Pokud se ostatní domnívají, že Západ nespravedlivě využívá systém ve svůj vlastní prospěch, mezinárodní řád založený na pravidlech se rozpadne a objeví se alternativy. Již k tomu dochází.

V Newsweeku autoři upozorňují, že inflační tlaky a obavy z recese dnes pronásledují velkou část světa a viníkem je protirusky hysterický Západ. Zatímco bohatý Západ si může dovolit náklady na sankce, většina ostatních si je nemůže dovolit. Evropa dnes v dodávkách energie soutěží s Bangladéšem, Srí Lankou, Pákistánem a Thajskem. V severní Africe a na Blízkém východě zvýšil nedostatek energie a potravin vyhlídky na politické nepokoje podobné arabskému jaru.

Proto obavy vyvolávají značné protizápadní nálady ve velké části globálního Jihu. Zatímco Rusko neprojevuje ochotu ukončit válku, její vůdci si nemohou dovolit prohrát; Západ rychle ztrácí zbytek, a tím podkopává právě mezinárodní řád založený na pravidlech, který se snažil vytvořit. Naším nejslibnějším řešením tohoto dilematu bude pravděpodobně nějaký diplomatický kompromis, vzdychají dva renomovaní autoři.Co dodat?

NATO je na Ukrajině ve válce s Ruskem, protiruské sankce oddělují východ od západu, nepřímo zasahují i Čínu, která je západními politiky též omezována v ekonomické i politické oblasti. Autor má pocit, že západ spadl do pasti vlastního velikášství, protože se USA podařilo vyvinout na Evropu nátlak, aby přijala širokou škálu sankcí proti Rusku. Ekonomika Evropské unie se v důsledku toho dočká významných ekonomických ztrát, protože se podaří prosadit, aby se do EU postupně přestala dovážet poměrně laciná ruská energie – plyn a ropa.

V polovině září 2022 se prezident Si vyjádřil, že Čína bude ve spolupráci s Ruskem plnit své povinnosti velkých zemí a bude hrát vedoucí úlohu při zajišťování stability ve světě plném změn a nepořádku. Co to bude znamenat?

V první studené válce proti sobě stál východ a západ, tedy SSSR se satelity proti NATO a dalším tzv. západním státům. V roce 2022 se svět lidí stále více dělí na prozápadní a provýchodní zónu, čili na zónu USA a jejich spojenců a čínsko – ruskou zónu s příznivci z tzv. rozvojových zemí.

Tchaj-wan je v tomto konfliktu jen ušmudlaným americkým zástupným cílem.

Je doslova šokující jak administrativa USA uvrtala eurohlupáky k protiruské hysterii a embargu, které těžce poškozují ekonomiku EU a zvýhodňují ekonomiku USA.

Již se nedivím, že mimozemšťané jako Adolf Hitler dokázali během pár let totálně zblbnout a ochromit velmi vzdělaný národ k protižidovskému super militantnímu šílenství. Dnešní varianta z díly severoamerikánských mimozemšťanů je dalším historickým dokladem tohoto jevu.  

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?