Svátek má: Kristián

Politika

Velikost textu:

Víte, že EU už neuznává Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely?

Víte, že EU už neuznává Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely?

Přátelé, zaznamenal někdo z vás informaci, že Evropská unie již od minulého čtvrtka neuznává Juana Guaidóa za prezidenta Venezuely? Ptá se na facebooku slovenský analytik Eduard Chmelár..

Eduard Chmelár
12. ledna 2021 - 07:20

Asi ne, protože v našich mainstreamových médiích jsem informaci nezachytil a slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok věnoval už tři statusy potvrzování a zdůrazňování věrnosti novému prezidentovi USA Bidenovi, ale tuto zprávu přešel mlčky.


Guaidó totiž po prosincových volbách ztratil pozici předsedy parlamentu, která poskytovala jedinou záminku (i když nelegální) na to, aby ho Spojené státy a jejich spojenci uznali za hlavu státu. Tato informace může působit překvapivě jen u neinformovaných lidi roky krmených neobjektivním zpravodajstvím Slovenská média, které vytvářela falešný obraz o tom, že legální prezident Nicolás Maduro nemá žádnou podporu veřejnosti a jeho režim je na pokraji pádu. Nyní se však v plné nahotě ukázalo, že Guaidó byl spíše miláčkem Bílého domu než venezuelského lidu. Venezuela má své vážné problémy, ale většina jejích obyvatel volí raději Madurův režim než se  stát kolonií USA, která by nerostné bohatství země předala do rukou několika oligarchů.1. července minulého roku Ivan Korčok svévolně uznal Guaidóa prezidentem Venezuely a až následně o tom informoval vládu. Byl to bezprecedentní krok, ale dnes, když byli vlády EU nuceny uznat svůj omyl, bych očekával od šéfa naší diplomacie alespoň vysvětlující status ke svému unáhlenému činu. Neboť omluvy venezuelskému lidu se těžko dočkáme. Celá aféra by měla být poučením a nastolit otázku, zda Slovensko vůbec má svou vlastní zahraniční politiku nebo pod Korčokovým vedením nabízí pouze lobbistický servis velmocí. Pokud Slovensko uznává tyranský režim v Saúdské Arábii, není důvod, aby se pletlo do vnitřních záležitostí svobodné Venezuely.

Pro doplnění český postoj se k Juanu Gaidóovi také zatím nezměnil.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)