Svátek má: Matouš

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Co když vítr politické změny přijde z jiného směru než si myslíme!

Zbořil: Co když vítr politické změny přijde z jiného směru než si myslíme!

<< NĚCO Z HISTORIE >>  V našem „historickém okénku“ si můžeme připomenout listopad  1310, kdy obsadil Prahu Jan Lucemburský …

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. prosince 2019 - 03:20

A jak je to dnes s obsazováním Prahy pane Zbořile?

„Charakteristikou české politiky je zvolení a přijetí panovníka. Volba vždy probíhala za dozoru nějaké mocenské nebo vojenské skupiny, která zajistila, aby byl panovník přijat. To pokleknutí ve Vladislavském sálu znamenalo, že se mu podáváme. Každá volba není státním převratem nebo politickým pučem, ale při ní se jedná o objem moci panovníka a velikost objemu moci je stále předmětem dohadování se o tom jak má být ta moc velká nebo zda nemá být zmenšená,“ upozorňuje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Během staletí panovníci obsazovali Prahu silou nebo slibem a vždy to skončilo pokleknutím. V novodobých dějinách můžeme připomenout obsazení Prahy Němci v roce 1939, následuje rok 1945, 1947,….

„Když dnes někdo mluví, že naše svoboda a demokracie je v nebezpečí , tak samozřejmě je, tak jako byla vždycky i v minulosti , jenom neumíme objevit hybatele té politické změny a nevíme kdo je bude podporovat. Dneska si myslíme, že to mohou být i Číňani nebo ruská vláda, ale co když to bude někdo úplně jiný, co když ten vítr politické změny tohoto režimu, ve kterém dnes žijeme, přijde z jiného směru,“  dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)