Svátek má: Vendelín

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Každá země má svou minulost, ke které se nechce hlásit

Zbořil: Každá země má svou minulost, ke které se nechce hlásit

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli opět připomenout nějaké přepisování dějin, změny dějin, které je vyjadřováno ať už písemně ale také i likvidací soch z doby nedávné i dávné, ať už je to Kryštof Kolumbus nebo generál Lee.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
15. září 2021 - 03:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„JJá myslím, že ta instalace nebo deinstalace generála Lee v Richmondu jenom opět obrátila pozornost k historickému purismu a  snaze přesvědčit současníky o tom, že  dějiny se měly jednak odehrávat jinak, jednak, že se odehrávaly  jinak,“ řílá Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Sever proti Jihu…

„Ještě si pamatujeme slavný a světoznámý román Sever proti Jihu,  který je sice literárním, ale přece jenom pravdě se velmi přibližujícím obrazem americké občanské války. A kdo se trochu zajímá o americké dějiny posledních dvou  století ví, že po občanské válce byla řada úspěšných i neúspěšných pokusů  překonat nenávisti Severu proti Jihu nebo Jihu proti Severu.  Vlajka Konfederace, kterou někteří považují za projev jižanského rasismu, kterého se americká společnost společně začíná zbavovat až po dramatickém vystoupení a atentátu na Martina Luthera Kinga,  je jeden z těch symbolů vůči nimž nejsme tak nedůtkliví jako americká společnost. Těch 16 generálů nebo představitelů Konfederace, kteří byli instalováni právě jako vzpomínka,  a proto,  aby se dokázalo, že Jih se Severem se dokázal smířit a dokázaly k sobě najít společnou cestu,“ popisuje Zdeněk Zbořil.

A jak je to s rasismem u nás …

„Jde o to, zda by nás  nemuselo zajímat, proč trampské osady v Čechách a na Moravě ještě používají prapor Konfederace,  aniž by to vzrušovalo některé aktivisty politických stran nebo neziskových společnosti .

Vzpomeňme také na to, že v devadesátých letech minulého století skinheadi nebo lidé, kteří se nechali inspirovat americkým rasismem, a to ať už to bylo ve Spojených státech, Velké Británii, v Německu a nebo i u nás, tak s tím měli potíže řekněme trestněprávního charakteru.

Odstraňování symbolů je velkým pokusem měnit historická fakta bez uvažování o tom co historický fakt je.  Felix Holzmann k tomu hezky říká, že jsou věci které se skutečně staly, které si máme zapisovat a pak ty co nezapisujeme nebo ty co bychom měli zapomínat - a to jsou ta fakta. Tak žádná „fakta“, ale to se skutečně stalo. A najednou vidíme, že to není tak jednoduché, že vlastně každá generace, pokud se vytvoří jakýsi generační rozum, je ochotná historická fakta přetvářet a vymýšlet.

To není jenom pokus lhát a vykládat si dějiny  podle sebe samotných, ale vidět je jinak. Takže sice se můžeme rozčilovat společně s americkými studenty nad tím, že Spojené státy mají také otrokářskou minulost, ale každá země, každá evropská země, má svojí minulost, ke  které by se nerada chtěla hlásit, ať už je to ve Francii, v Německu, ve střední Evropě nebo v carském a sovětském Rusku,,“ dodává Zdeněk Zbořil..

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)