Svátek má: Jonáš

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Stále zde visí hrozba totálního zničení nepřítele

Zbořil: Stále zde visí hrozba totálního zničení nepřítele

<< VIDEO >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout výročí svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki, jako první vojenské použití atomových zbraní.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. srpna 2021 - 03:20

Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?

„Ono je to vlastně docela složité uvědomit si oč šlo pro lidi, kteří nebyli svědky nebo nebyli alespoň ze dne na den informování o tom,  co se vlastně přihodilo.

Dneska převážná většina lidí nepamatuje druhou světovou válku,  statistiky mrtvých, ať už na vojenských bojištích nebo v likvidačních táborech to už vlastně je jenom statistika, to už se vlastně lidi fyzicky nedotýká, ale přitom je tady zase velká část světové populace, která žila ve stínu hrůzy svržení bomb,  nebo strašením Japonska, a potom velké části světa,  svržením těch dvou atomových bomb na velká města. Zajímavé je,  že se snad jedině v Japonsku na to vzpomíná jako téměř na válečný zločin a v tom nejaponském světě jenom někteří  intelektuálové a pacifisté upozorńují na to, že tomu tak opravdu bylo. A že by tomu tak mohlo znovu být v budoucnosti. Ale fyzicky, a do jísté míry ani mentálně,  už to lidé necítí

Přesto ale toto nebezpečí trvá, protože existují lidé, a  jsou na významných politických místech a samozřejmě i mezi vojáky, kteří si myslí, že stojí proti nějakému nepříteli, kterého musí definovat,  jejich úkolem je tohoto nepřítele zničit, pokud možno totálně, a to je jakési dědictví oněch neštěstí, které způsobily atomové bomby Japoncům, " uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz..

Hirošima a Nagasaki jako připomínka atomové války…

„Bylo by zajímavé zeptat se účastníků letních olympijských her v Tokiu, zda vědí jak blízko jsou těch míst, kde došlo k prvnímu použití nukleárních zbraní v dějinách lidstva a zda vědí, že taková vzpomínka událost u někoho může být stále ještě velice živá, u někoho už zahalená v mlhách. A pak, zda ještě víme, že mezi námi existují lidé, ať už jsou to politici nebo nějací muži v zeleném, nějací generálové, že jsou to lidé, kteří jsou přesvědčeni, že jsou v permanentním vztahu s nějakým nepřítelem a toho nepřítele, že je třeba zničit. Jakými zbraněmi to už je lhostejné, on musí být zničen totálně. A to je  to nebezpečí, a nebo ta výzva, kterou v sobě skrývá připomínka výročí svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki," dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)