Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

283 pacientům ve vážném stavu byla podána takzvaná plná krev

283 pacientům ve vážném stavu byla podána takzvaná plná krev

Plnou krev dostalo během tří let projektu Fakultní nemocnice Hradec Králové 283 pacientů.

Fakultní nemocnice Hradec Králové
3. června 2023 - 08:00

283 pacientům ve vážném stavu byla v minulých třech letech na východě Čech podána takzvaná plná krev. Podání plné krve pomáhá nahradit masivní ztráty krve a u mnoha pacientů pomohla k záchraně jejich životů. Projekt Fakultní nemocnice Hradec Králové umožnil také podávání této krve přímo na místě události či palubě vrtulníku Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

„Jednalo se o pacienty například po vážných úrazech při dopravních nehodách nebo závažných interních chorobách, u kterých se vyskytlo masivní krvácení a bez podání plné krve by prognóza jejich zdravotního stavu byla výrazně horší,“ uvedl přednosta Kliniky urgentní medicíny FN HK doc. MUDr. Jaromír Kočí, Ph.D., FACS.

Plná krev je připravena pro použití na palubě záchranářského vrtulníku, pokud není využita, jsou tyto přípravky později užité při péči o pacienty v nemocnici. Projekt nemocnice spustila 1. června 2020, Česká republika se tehdy stala třetí zemí v Evropě, která podání plné krve používala.

„Za poslední roky zavedly podávání plné krve další nemocnice v České republice. V současnosti dosahujeme vynikajících výsledků, které budeme prezentovat přednáškou na výroční konferenci American Association for the Surgery of Trauma v září v USA,“ uvedl přednosta Kočí.Na projektu kromě Kliniky urgentní medicíny FN HK a záchranářů také významně spolupracuje Transfuzní oddělení FN HK, které připravuje takzvanou plnou deleukotizovanou krev k univerzálnímu použití, kterou následně připravuje pro podání pacientům ve vážném stavu.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Bc. Jakub Sochor, mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:fnhk)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%