Svátek má: Marek

Regiony

Velikost textu:

Adoptujte píšťaly, přispějete na opravu varhan v kostele sv. Jakuba

Adoptujte píšťaly, přispějete na opravu varhan v kostele sv. Jakuba

Spolek ORGANUM CANTATE, z. s. ve spolupráci s Římskokatolickou farností - arciděkanstvím Jičín se snaží pomoci se získáváním finančních prostředků na restaurování varhan v kostele sv. Jakuba Většího v Jičíně.

Kostel sv.Jakuba
10.květen 2017 - 08:00

Přispět do sbírky může každý, a to "adopcí" jednotlivých píšťal až do konce září 2017.

Ve spolupráci s Římskokatolickou farností - arciděkanství Jičín se spolek ORGANUM CANTATE, z. s. snaží pomoci se získáváním finanční prostředků na restaurování varhan v kostele sv. Jakuba Většího v Jičíně.

Varhany byly postaveny v roce 1903 firmou Eman Š. Petr, jako její 155 opus. Jsou střední velikosti a mají 30 rejstříků. V I. manualu 11, v II. manualu 9 a pedálů 10. Vzduchotechnika má systém rourkové mechaniky. Tento pneumatický systém zajišťuje bleskurychlé ozvučení i zmizení tónů a přesnost řídícího stroje. Jsou dokonalým mistrovským nástrojem s dnes již nedostižným a nenapodobitelným zvukem, obzvláště ve flétnách a smyčcích. Jsou jedinečnou konstrukční technickou památkou, a byly proto zapsány do seznamu chráněných movitých kulturních památek České republiky, dne 30. ledna 2006. Unikátní zvuk varhan je zaznamenán pro budoucí generace Českým rozhlasem v jeho zlatém fondu.

Po sto letech jejich provozu bylo v roce 2004 přikročeno k jejich restaurování. Vysoutěžená cena opravy a rekonstrukce je 3 500 000 Kč. Jako první byla provedena oprava měchu a úprava místnosti, ve které jsou umístěny. Dále proběhla rekonstrukce píšťal, hracího stolu a celé mechaniky nástroje. V současné době je restaurována hrací skříň. V roce 2017 je třeba dokončit sestavení nástroje a jeho naladění. Tato závěrečná etapa generální opravy představuje ještě náklady ve výši 700 000 Kč. Naší snahou je pomoci se sháněním finančních prostředků jako podílu k dotacím, které jsou poskytovány např. od města Jičína nebo Královéhradeckého kraje. Ti kteří máte rádi varhanní hudbu a jste ochotni přispět na tuto záchranu kulturního dědictví a jedinečného nástroje, jakým varhany jsou, přispějete na opravu varhanů.


„Rozhodli jsme se proto k ojedinělé akci, a to s nabídkou veřejné sbírky s názvem: „ADOPCE PÍŠŤAL“ Byl vytvořen seznam jednotlivých píšťal s jejich symbolickou hodnotou, za jakou je možná jejich adopce. Na důkaz Vaší štědrosti Vám vydáme ozdobný certifikát s označením píšťaly a výší Vašeho příspěvku. Na nástěnce umístěné v chrámu sv. Jakuba a sv. Ignáce a na webových stránkách farnosti je umístěn seznam, ze kterého si vyberete název píšťaly s její hodnotou. Doba konání veřejné sbírky je od 1. 10. 2016 do 30. 9. 2017." říká Jiří Drška, předseda spolku ORGANUM CANTATE.

„Pomoci získat další peníze můžete i hlasováním v soutěži serveru Propamatky.cz ! Varhany mají pořadové číslo 080 a hlasovat lze pomocí tlačítka vpravo na stránce - Chci hlasovat," informoval Jiří Drška, předseda spolku.

Informovala Ing. Magdaléna Doležalová, tisková mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.měú)