Svátek má: Jarmila

Regiony

Velikost textu:

Advent se blíží a v Jičíně připravili bohatý program

Advent se blíží a v Jičíně připravili bohatý program

Advent se blíží, město Jičín a spolupořadatelé připravili bohatý program.

Jičín
18. listopadu 2022 - 08:00

Odbor kultury a cestovního ruchu MěÚ Jičín připravuje a ladí adventní program už od letních měsíců. Spolupodílet se na něm budou příspěvkové organizace města: Kulturní zařízení města Jičína, K-klub a ZUŠ J. B. Foerstera. Významnou úlohu bude mít i Akce pro Jičín, z.s. Kromě programové části město Jičín zve na procházku vyzdobeným centrem. Instalaci a údržbu dekorací zajistí Technické služby města Jičína. 

„Jsem ráda, že po dvouleté odmlce se můžeme opět sejít na Valdštejnově náměstí a společným odpočítáváním rozsvítit vánoční strom, a tím zahájit adventní čas v Jičíně. Město Jičín se snažilo připravit pestrý program, do kterého se zapojily i místní sbory a spolky. Věřím, že i letošní vánoční výzdoba navodí správnou předvánoční atmosféru,“ uvedla místostarostka Mgr. Alena Stillerová. 
 
Rozsvícení vánočního stromu na Valdštejnově náměstí proběhne v neděli 27. listopadu. Doprovodný program, pojmenovaný Staročeské Vánoce, začne ve 14 hodin. Připraveny jsou tvůrčí dílny na výrobu ozdobiček či na zhotovení a tisk vánočních přání formou modrotisku. Proběhne ukázka kovářského a řezbářského řemesla včetně prodeje hotových výrobků. Ve 14.30 přijdou Andělé na chůdách, v 15.30 bude uvedeno zpoplatněné divadelní představení pro děti Cesta do Betléma v K-klubu na Valdštejnově náměstí. V 15 a 16 hodin proběhne pásmo v podání ZUŠ, která připomene staré vánoční tradice. Společně se ZUŠ Jičín si zazpíváme vánoční koledy. V přízemí K-klubu na náměstí a v ulici Smiřických se budou vyrábět vánoční dekorace. V 15.30 v sále K-klubu proběhne předvánoční představení pro děti v podání Divadla eMILIon.

Samotný program rozsvícení včetně famfár, sólových zpěvů a proslovu starosty města bude mezi 16.30 až 17.00. Před 17. hodinou nebude chybět společné odpočítávání, ke kterému vyzve moderátor. Program bude ukončen závěrečnou písní. Všichni si pak určitě rádi projdou vyzdobené historické centrum města. V 17.30 proběhne v Biografu Český ráj předpremiéra nové české pohádky Největší dar, která je založena na staré slovanské mytologii. Vstupné bude 130 Kč.

V zámeckém parku a na dalších místech v centru budou opět svítící 3D dekory. Představitelé města Jičína zvažovali, zda tuto tradici letos držet – vzhledem k energetické situaci v ČR. Tyto svítící figury ale nejsou energeticky náročné, jedná se o LED diody. Vzhledem k velké oblíbenosti nechtělo město Jičín 3D dekory dětem upřít. Výrazným argumentem bylo i to, že dodavatel dekorů po jednáních s městem slevil cenu pronájmu přibližně o 20 procent.

V pracovních dnech od 1. 12. do 22. 12 bude probíhat Čtení pohádek u Zlaté hvězdy, které se doplní hrou pro děti Putování za zlatou hvězdou. Za splněné úkoly dostanou odměnu. Zároveň budou připraveny tvůrčí dílny a prodej občerstvení. Pro děti budou také čteny pohádky.

V pondělí 5. prosince se koná velmi oblíbená akce Mikuláš v parku spojený s nadílkou. Začátek je směřován k 15. hodině. A během druhého, třetího a čtvrtého adventního víkendu proběhne adventní hudební odpoledne v parku, a to v sobotu i v neděli v čase 16 až 18 hodin. Představí se kapely místní i z okolí.

Na Štědrý den připravuje Akce pro Jičín, z.s. tradiční rozvoz betlémského světla. Uskuteční se od dopoledních hodin až do cca 15.30. Počítá se s devíti zastávkami. Rozvoz koňským spřežením bude zahájen v 11 hodin v lokalitě Na Jihu, v 11.30 na Lidickém náměstí a tak dále, až v 15.30 proběhne poslední zastávka v zámeckém parku. Na jednotlivých zastávka si společně zazpíváme koledy. Rozpis zastávek bude zveřejněn pomocí sociálních sítí a dalších médií. Rozvoz zajišťují skauti ve spolupráci s Akcí pro Jičín.

Rada města schválila program jičínského adventu 2022

Programová část rozsvícení vánočního stromu proběhne za finanční podpory od ČEZ a.s. v rámci akce Rozsvěcení vánočních stromů 2022.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%