Svátek má: Oldřiška

Regiony

Velikost textu:

Antivirus II začal s novým rokem opět pomáhat veřejnosti

Antivirus II začal s novým rokem opět pomáhat veřejnosti

Od začátku roku město přijímá žádosti o přímou finanční pomoc pro hradecké podnikatele. Žádat o ni mohou živnostníci, kteří v důsledku vládních nařízení museli uzavřít své provozovny.

Hradec Králové
11. ledna 2021 - 08:00

Aby byla žádost úspěšně vyhodnocena, musí žadatel splňovat veškeré stanovené podmínky, které v prosinci schválili městští zastupitelé. Zasílat žádosti je možné jen online, a to do 31. ledna. Jedná se o pomoc v rámci balíčku Antivirus II, který navíc přináší ještě řadu dalších úlev, jako zrušení poplatku za zábor veřejného prostranství v letošním roce nebo slevy na nájemném v městských nebytových prostorách.

„Příjem žádostí odstartoval na Nový rok a hned ten den se zde objevily čtyři a po pár dnech jich máme přes dvacet. Žádosti je možné podávat pouze elektronicky do konce ledna, pak usedne hodnoticí komise, která je posoudí a vyhodnotí. Předpokládáme, že v únoru orgány města schválí seznam příjemců a výše jednotlivých finančních darů a hned poté dojde k vyplácení peněz,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Žadatelé musí splňovat stanovené podmínky, které v prosinci schválilo zastupitelstvo. Žadatelem může být pouze právnická nebo fyzická osoba se sídlem a provozovnou v Hradci Králové. Nesmí mít přerušenou podnikatelskou činnost a nesmí být dlužníkem města. Kompletní podmínky jsou k dispozici na webových stránkách města.Ve druhé vlně město plánuje rozdělit 3,4 milionu korun, a to ve dvou částech. První část ve výši 2,8 milionu korun je určena pro malé a drobné podnikatele a druhá je pak určena provozovatelům hotelů a penzionů bez ohledu na velikost, kde bude rozděleno celkem 600 tisíc korun.  Konkrétní výše peněžité pomoci bude v obou částech stanovena podle počtu podaných žádostí.

„Je třeba zdůraznit, že tato přímá finanční pomoc města nemá nijak vynahradit pomoc ze strany státu, je to spíše její doplnění. Darované finance budou moci hradečtí podnikatelé využít například na mzdy a související odvody, na energie nebo platby za nájemné ve stanovených případech, pokud na ně nečerpá jinou dotaci nebo slevu,“ vysvětluje primátor.

V Hradci je možné čerpat ještě další úlevy v rámci balíčku Antivirus II, například 50% slevu na nájemném. Ta se týká všech živnostníků, kteří ke svému podnikání využívají nebytové prostory ve vlastnictví města.

„Hodně živnostníků se dostalo do těžké situace zejména kvůli tomu, že i když mají uzavřené provozovny, musí i nadále platit plné nájemné. Rozhodli jsme proto o 50% slevě pro všechny podnikatele, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách ve vlastnictví města. Sleva jim platí po celou dobu trvání vládního opatření týkajícího se zákazu maloobchodního prodeje zboží a služeb,“ doplňuje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

O tuto formu pomoci je možné žádat online prostřednictvím Portálu občana.

Koronavirus znovu omezil školy, dopravu i provoz magistrátu

Do konce letošního roku byla také odpuštěna většina poplatků za zábor veřejného prostranství: „To ocení zejména podnikatelé v oblasti gastronomie, jelikož pro tento rok nemusí platit zábory za postavené předzahrádky. Věříme, že jim to alespoň trochu ulehčí restart, který už tak pro ně bude velmi obtížný,“ dodává Štayrová.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrát města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)