Svátek má: Zora

Regiony

Velikost textu:

Část prostoru v bunkru poslouží Potravinové bance

Část prostoru v bunkru poslouží Potravinové bance

Rada města Jíčína schválila záměr pronajmout část nebytového prostoru v objektu Na Jihu 553, alias bunkru, zapsanému spolku Potravinová banka Hradec Králové.

Ilustrační foto
15. července 2019 - 08:00

Prostor o celkové výměře přibližně 58 metrů čtverečních vznikl v roce 2008 oddělením od prodejny potravin, a jak název žadatele napovídá, měl by nově sloužit k uskladnění potravin. Zásoby budou určeny zejména pro Oblastní charitu Jičín, jež s Potravinovou bankou úzce spolupracuje a například v roce 2018 rozdala na 9,7 tuny potravin potřebným lidem a rodinám s dětmi.


Prostor bude vyžadovat dílčí stavební úpravy. Město nechá vypracovat projektovou dokumentaci, která také určí předběžné náklady. Rada města také stanovila výši nájemného, které bude celkově 17 535 Kč za rok.

Regionální muzeum v Jičíně plánuje novou stálou expozici

Obchodní řetězce mají ze zákona povinnost před vypršením minimální doby trvanlivosti nabídnout zboží potravinovým bankám místo toho, aby je vyhodily. Jde o opatření proti plýtvání potravinami, což je považováno za jeden z velkých civilizačních problémů západního světa. Pravidelně se také konají celorepublikové potravinové sbírky ve spolupráci se supermarkety, které spočívají v tom, že občané nakupují potřebné potraviny, které darují na dobročinné účely. Ta poslední proběhla dne 18. května 2019. Pro potravinovou banku jde o důležitou podpůrnou aktivitu, protože díky ní získá čerstvější potraviny, tedy ne ty, jež jsou krátce před termínem trvanlivosti.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)