Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Chystá se jarní čištění Úpy. Zapojte se i vy!

Chystá se jarní čištění Úpy. Zapojte se i vy!

Již počtvrté se dobrovolníci vrhnou na úklid řeky Úpy a jejích břehů. Letošní čištění proběhne 13.dubna na tradičních startovních místech v Trutnově, Mladých Bucích a ve Svobodě nad Úpou. Nově se k zapojeným obcím na toku řeky přidá obec Horní Maršov.

Čištění řeky Úpy 2018
9. dubna 2019 - 08:00

Všichni sběrači dostanou na startovních místech pytle na odpadky a pevné rukavice, připravena bude i menší svačina. Trutnovští dobrovolníci mohou s úklidem začít u Základní školy Mládežnická, u cukrárny Promenáda, u koupaliště a u loděnice v Poříčí. Další stanoviště budou ve Svobodě nad Úpou a v Areálu Mladé Buky, nově se přidá i Horní Maršov. Od 11 hodin bude na stanovišti u koupaliště v Trutnově probíhat doprovodný přírodovědný program pro děti i dospělé.

„Máme radost, že se podařilo připojit další obec na toku řeky. Jsme o další krok blíže k našemu cíli vyčistit celou řeku od pramene až k ústí,“ uvedl Martin Kynčl, hlavní organizátor akce. „Malé i velké dobrovolníky po úklidu zveme k odpolednímu setkání u řeky. Hned vedle koupaliště budeme opékat špekáčky a nabízet další drobné občerstvení, k poslechu zahraje kapela Marta a Rasputin,“ dodává Kynčl.

Setkání nabídne zábavu i prostor k setkání lidem, kterým není stav řeky a přírody kolem nás lhostejný.

Čištění řeky Úpy navazuje na předchozí úspěšné ročníky, během kterých se podařilo do úklidu zapojit stovky místních dobrovolníků. V minulém roce se nasbíralo přes 200 pytlů odpadků a zapojilo se přes tři stovky dobrovolníků z Trutnova i okolních měst. Zájemci, kteří se na letošním ročníku chtějí podílet, se mohou už nyní registrovat na webových stránkách www.cistarekaupa.cz, kde najdou detailnější informace.Projekt Čistá řeka Úpa podpořilo Město Trutnov a společnosti Technické služby Trutnov, Městská policie Trutnov, KRNAP, Oblastní charita Trutnov, Trutínek-rodinné centrum, Top Clean Trutnov, kanoistický oddíl Reggae Tempo Cigi Team, TESCO, studentský spolek Drosophila a ZŠ Mládežnická. V rámci dobrovolnického programu projekt podpořili studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Čištění řeky Úpy je dobrovolnická úklidová akce. Jejím cílem je uklidit řeku Úpu v Trutnově od odpadků a věcí, které do přírody nepatří. Koná se každoročně na jaře v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko. V roce 2016 se sešlo čtrnáct dobrovolníků, během tří let se počet sběračů rozrostl na několik stovek. Více informací o projektu naleznete na www.cistarekaupa.cz

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Tereza Bušová, PR manažerka projektu Čištá řeka Úpa.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:Miloš Šálek)