Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Dalších pět nových moderních autobusů ve službách hradecké MHD

Dalších pět nových moderních autobusů ve službách hradecké MHD

Do vozové flotily Dopravního podniku města Hradce Králové přibývají další autobusy. V letošním roce jich bude celkem deset.

Ilustrační foto
17. listopadu 2020 - 08:00

Prvních pět vozů je v běžném provozu na linkách MHD už od letních prázdnin, jeden byl nasazen v říjnu a další čtyři pak budou uvedeny do provozu během listopadu. Vozy nabízejí kapacitu více než sto míst, vybavené jsou klimatizací a USB porty pro nabíjení drobné elektroniky. Nové autobusy dopravní podnik letos nakoupil za více než 70 milionů korun včetně DPH.

„Samozřejmě se snažíme nejen udržovat a pečovat o stávající vozový park, ale také neustále zvyšovat kvalitu vozů i komfort pro cestující. Současnou flotilu dopravního podniku tak během letošního roku doplňujeme novými vozy značky IVECO Urbamway v délce 12 metrů, které poskytují kapacitu více než sto míst, kdy 28 z nich je na sezení a 78 na stání,“ říká ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.

Vozy jsou také vybaveny klimatizací nebo USB porty pro nabíjení drobné elektroniky. Cestující si jistě povšimnou i nového uspořádání sedadel před prostředními dveřmi, kde je nyní zajištěna lepší průchodnost.

„V autobusech jsou rovněž nejnovější motory Iveco, které splňují v současné době platnou emisní normu EURO VI s třídou D, která patří mezi ty vyšší. Vozy tak nebudou zátěží pro přírodu i ovzduší,“ pokračuje ředitel Abraham.

Všechny nové vozy obsahují kompletní kamerový systém v interiéru, prostoru před vozidlem i za ním, který umožní řidiči pohodlné sledování aktuální situace v prostoru u všech dveří ve voze i při plně obsazeném vozidle.


„Je to bezesporu krok k větší bezpečnosti našich zaměstnanců i cestujících. Ve městech, kde se pro takový kamerový systém ve vozech MHD rozhodli, došlo k výraznému zlepšení chování problémových cestujících, snížil se vandalismus i drobná kriminalita. Zároveň došlo také k poklesům napadení řidičů nebo revizorů,“ doplňuje ředitel Abraham.

Kamery dosud dopravní podnik používá u všech trolejbusů, u 20 elektrobusů a v některých autobusech. Do budoucna už budou instalovány ve všech nově pořizovaných vozech.

Hradec Králové před zimou dokončuje opravy silnic

Ve vozovém parku Dopravního podniku města Hradce Králové se po nákupu nových deseti nachází celkem 138 vozů, 97 autobusů včetně elektrobusů a 41 trolejbusů.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)