Svátek má: Dorota

Regiony

Velikost textu:

Dbejte na bezpečnost a ochranu svého soukromí

Dbejte na bezpečnost a ochranu svého soukromí

Hrozba sociálních sítí. V poslední době policisté evidují zvýšené množství podvodného jednání pachatelů, které je založeno na principu zneužívání cizích facebookových účtů.

Ilustrační foto
6. ledna 2021 - 08:00

Prostřednictvím těchto profilů provinilci od poškozených lidí vylákají nejenom telefonní čísla, ale i samotné autorizační kódy v podobě SMS zpráv.

Není žádnou výjimkou, že oběť sama dobrovolně poskytne fotografii své vlastní platební karty. Tímto nezodpovědným jednáním pachateli umožní nákup různého zboží. Ten si rovněž zjedná i přístup k facebookovému účtu. Tímto však celé nekončí. Podvodníci v protiprávním jednání pokračují, ovšem již pod jménem samotné oběti. Tato trestná činnost je bohužel velice těžko objasnitelná.

Pro názornost jeden konkrétní příklad z praxe: Podvedenou ženu kontaktoval neznámý pachatel, který se vydával za její kamarádku. Tímto jí záměrně uvedl v omyl. V důsledku toho od ní získal fotografie přední i zadní strany její platební karty spolu s telefonním číslem. To následně ve dvanácti případech užil k mobilním platbám. Bohužel autorizační informace v podobě kódu k platbě pokaždé nepochopitelně obdržel přímo od poškozené ženy, která mu jej zasílala.

V žádném případě nikomu – ani svým přátelům – nesdělujte prostřednictvím sociálních sítí čísla mobilních telefonů a nikdy čísla platebních karet pro potvrzení plateb (pro osoby s aktivovanými službami internetového bankovnictví).

Pachatelé zjišťují čísla mobilních telefonů na stránkách uživatelů Facebooku, kde je vlastníci zveřejňují a vůbec si neuvědomují, že může být jejich telefon zdrojem peněz pro podvodníky.

Dále jsou zjišťovány případy, kdy jsou vytvářeny falešné profily. Majitelé mobilních telefonů se o těchto provedených platbách dozvídají až při vyúčtování za uskutečněné služby v následujícím měsíci. Oznamovatelé takto na svých účtech postrádají i několik tisíc korun.

Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet.Pokud vás někdo požádá o telefon, nejlepší je dotyčnému zavolat a ověřit si, zda skutečně jde o přítele.

Pokud nebudete dodržovat uvedená doporučení, můžete se lehce stát další obětí podvodníků.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval nprap. Aleš Brendl, vrchní inspektor Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)