Svátek má: Zina

Regiony

Velikost textu:

Den architektury na Královéhradecku láká na architekturu Santiniho

Den architektury na Královéhradecku láká na architekturu Santiniho

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5.říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku.

Biskupská rezidence
21. září 2023 - 08:00

Pestrý festivalový program se uskuteční i v Královéhradeckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti. Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.  

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Některé doprovodné akce jsou zpoplatněny.

13. ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i v Královéhradeckém kraji, který bude z velké části ve znamení výročí Jana Blažeje Santiniho-Aichela. V Hradci Králové pozve například do jedné z nejstarších církevních staveb u nás - Kaple sv. Klimenta, která byla přestavěna podle plánů Santiniho. Zde se jako součást akce také odehraje představení Santini divadelního spolku JEDL v režii Jana Nebeského, který v rámci intervence do prostoru stavby mapuje Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. V Hradci Králové zvou pořadatelé také do biskupská rezidence, u které Santini dokončil například křídla uzavírající pravoúhlé nádvoří a přidal dominantní průčelí na náměstí. Program v krajském městě nabídne i příklad nejaktuálnější architektury, konkrétně pozve na prohlídky budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí.

Dalším „santiniovským“ zastavením bude Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, kde se návštěvníci seznámí s historií výstavby původně letního sídla Františka hraběte Kinského pojmenovaného po císaři Karlu VI. Zde se uskuteční během festivalu i koncert Českého rozhlasu Vltava v podání SOČR. Po stopách Jana Blažeje Santiniho se festival vydá i do Lázní Bělohrad, kde zamíří do Zámku, jeho přilehlého okolí i barokního farního kostela Všech svatých, který je rovněž přisuzován Santinimu. V Lázních Bělohrad najdeme v programu i komentovanou prohlídku budovy nové radnice s jejími autory, architekty Davidem Pavlištou a Vojtěchem Ružbatským, která byla nominována na Českou cenu za architekturu. V zámecké Oranžerii festival nabídne workshopy pro děti.

V Jaroměři je na programu Dne architektury komentovaná prohlídka Wenkeova obchodního domu, který je považován za přední dílo české moderní architektury mladého Josefa Gočára. V minulých letech prošel tento objekt rekonstrukcí, která rozšířila prostory přístupné pro veřejnost a propojila jednotlivé stavby dnes městského muzea v jeden komplex. V Jičíně festivalový program nabídne hned několik akcí. Například procházku po plastikách ve veřejném prostoru se členkami Jičínského spolku pro architekturu a urbanismus, se kterými se zájemci vydají ke známým i trochu zapomenutým pamětním deskám, pomníkům a sochám. Další z procházek povede po stavbách nejvýznamnějšího jičínského architekta a urbanisty Čeňka Musila nebo ulicemi rodinných domů vystavěných v prvních dvou desetiletích 20. století.Příznivci současné architektury se mohou v rámci festivalu vydat také k současné realizaci k vodojemu u Markvartic u Soboty s výhledem na hrad Trosky s jeho architektem Zdeňkem Balíkem. Betonová a nevšední monolitická stavba kombinuje vodní nádrž a místo k odpočinku s posezením a výhledem na hradní zříceninu a byla nominována na Českou cenu za architekturu. V Opočně se kombinovaný program festivalu zahrnující prohlídky, přednášky a výstavy a zaměří se na záchranu využití prázdné památky Kapucínského kláštera. Své projekty představí studenti a studentky z FA ČVUT v Praze a FA VUT v Brně společně s krajským architektem Oldřichem Bittnerem. V Náchodě bude zahájena výstava projektů studentů a studentek z FA ČVUT v Praze pro město Náchod. Jejich tématem byly možnosti vestavby tzv. špalíčku, jako životodárného městského prvku a využití potenciálu tří náchodských viaduktů. Ve Dvoře Králové nad Labem bude možné mimořádně navštívit administrativní budovu bývalé textilní firmy Sochor od architekta Pavla Janáka.

V Šedivinách se pak týden před zahájením festivalu uskuteční veřejná debata na téma současné architektury v chráněných krajinných oblastech se zaměřením na krajinu Orlických hor, diskuse se zúčastní krajský Oldřich Bittner, Josef Rusňák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a architektka Helena Hlávková.

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:npu)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%