Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Děti z osmi škol poběží ve čtvrtek 23.září Rotary Maraton

Děti z osmi škol poběží ve čtvrtek 23.září Rotary Maraton

Ve čtvrtek 23. září se uskuteční v jičínském sportovním areálu závod v rámci World Marathon Challenge.

Ilustrační foto
8. září 2021 - 08:00

Ve štafetovém maratonském běhu se utkají žáci z osmi škol – čtyř jičínských, a dále z Kopidlna, Nové Paky, Železnice a Libáně. Organizátorem je Rotary Club Jičín – Nymburk z.s. a závod má dobročinný přesah. Výtěžek totiž půjde na boj s dětskou obrnou a na světové vymýcení této zákeřné nemoci. Jičín akci podporuje a s pořadateli uzavřel dohodu o spolupráci.

Každá z osmi škol má nelehký úkol – musí vytvořit družstva o 30 členech. Patnáct dívek a patnáct chlapců. Závodníci musí být ve věku 11 až 13 let (nesmí mít 14. narozeniny v den předcházejícím závodu). Závod je štafetový a běží se po dvousetmetrových úsecích. Protože délka odpovídá maratonskému běhu dle olympijských pravidel, každý závodník celkem uběhne 1400 metrů. Každý obdrží tričko a pamětní medaili, vítězné družstvo se může těšit na pohár. První úsek běží takzvaní ambasadoři, které si zvolí každá škola zvlášť a kteří by měli být osobnostmi spojenými s danou školou.

Ve středu 8. září začíná festival Jičín – město pohádky

Výzvou pro družstva není nic menšího než ohrozit, či dokonce pokořit světový maratonský rekord. Právě díky štafetové podstatě závodu je skutečně možné zdolat maratonský běh stejně rychle jako ti nejlepší vytrvalci světa. Ostatně v loňském roce, kdy se Rotary Maraton v Jičíně konal poprvé, světový rekord sice odolal, avšak pouze těsně. Letos se dílčí závody World Marathon Challenge poběží v Hradci Králové, Trutnově, Nymburce a právě v Jičíně. Sečteme-li všechny závody, zúčastní se jich na 750 dětí z východních Čech.

Akci finančně zajistí Rotary Club Jičín – Nymburk. Pro závodníky bude zajištěn pitný režim a občerstvení v podobě ovocného balíčku a sušenek. Všem mladým závodníkům a jejich učitelům přejeme, ať si podzimní štafetové klání užijí. Sestavit 30členné týmy z dětí ve věku 11 až 13 let není snadný úkol. Velmi náročný je pak pro menší školy, které nemají paralelní třídy. Závod bude velkou výzvou pro všechny zúčastněné.  Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.zš)