Svátek má: Emil

Regiony

Velikost textu:

Dny evropského dědictví letos lákají na parky a sady

Dny evropského dědictví letos lákají na parky a sady

Letošní Dny evropského dědictví (European Heritage Days) zvou v Hradci Králové k návštěvě sadů a parků.

Jiráskovy sady
10.září 2017 - 08:00

Ve speciálním programu budou v neděli 17. září ve vybraných parcích připravené komentované prohlídky, promenádní koncert i aktivity pro děti. Zpřístupněné budou pevnostní kasematy nebo skleník v Jiráskových sadech. V každém parku návštěvníci najdou vybraný reprezentativní strom, u kterého se v rámci připravené soutěže mohou vyfotit.

„Dny evropského dědictví pravidelně v září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších budov, objektů a architektonických památek. Národním tématem pro rok 2017 jsou památky a příroda, a právě příkladem jejich spojení jsou v Hradci Králové parky a sady,“ řekla Anna Maclová, náměstkyně primátora pro oblast kultury v Hradci Králové.

Procházky po hradeckých parcích a sadech bude možné na vybraných místech 17. září spojit s odbornou komentovanou prohlídkou, zpřístupněné budou pevnostní kasematy, návštěvníci mohou zavítat do skleníku nebo na promenádní koncert v Jiráskových sadech. V Šimkových sadech se dětem bude věnovat oddíl Junáku s hrami v přírodě, v parčíku 5. května na ně čekají jízdy na dětské železnici.

Doprovodné programy budou připravené v době mezi 10. a 17. hodinou v Jiráskových, Kubištových, Šimkových a Žižkových sadech, v parku na náměstí 5. května, u zdravotnické školy a v sadech architekta Lisky. Vstup na doprovodný program je zdarma, vyjma vstupného na dětskou železnici.


„U příležitosti Dnů evropského dědictví město vydá i tematický materiál Procházky po hradeckých parcích a sadech, který naváže na již vydané Procházky po mostech, hodinách, školách, věžích nebo zvoničkách,“ dodala Anna Maclová.

Všechny materiály budou k dispozici v turistických informačních centrech na Velkém náměstí, v budově hlavního nádraží nebo v infocentru na Eliščině nábřeží.

Akci také doprovodí fotosoutěž „Hledejte označené stromy a vyfoťte se!“ V každém parku nebo sadu je označený vybraný reprezentativní strom, u kterého se zájemci mohou od 17. do 30. září sami vyfotit a fotografie zaslat do konce září na adresu .zc.khmm@atsirut Tři vylosovaní získají publikaci o Hradci Králové a upomínkové předměty. Vybrané reprezentativní stromy a přehled parků budou uvedené také v letáku Procházka po hradeckých parcích a sadech nebo na www.hradeckralove.org/ehd.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Petr Vinklář, tiskový mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)