Svátek má: Oldřich

Regiony

Velikost textu:

Do zámeckého areálu v Opočně se vrací původní ovocné stromy

Do zámeckého areálu v Opočně se vrací původní ovocné stromy

Tradiční odrůdy ovocných stromů vysadili dobrovolníci zámeckém areálu v Opočně. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 27 tisíc korun.

Výsadba ovocných stromů v Opočně
25. listopadu 2022 - 08:00

Z historických pramenů víme, že v opočenském zámeckém parku již od 15 století, kdy zdejší panství spravoval rod Trčků z Lípy, byly pěstovány ovocné stromy. Bohužel v době socialismu byly odstraněny pro svou malou estetickou hodnotu, což byla velká škoda. Proto se současná správa zámku společně s Okrašlovacím spolkem U Svaté Trojice, z. s., rozhodla navázat na starou tradici a do zámeckého areálu vrátit staré regionální odrůdy ovocných stromů – znovu vytvořit ovocnou štěpnici. A že jejich složení zní velmi pěkně. Budou zde vysazeny staré a krajové odrůdy jabloní a hrušní, a to takové, které jsou nejen zajímavé z hlediska genofondu, estetického i praktického hlediska pro včelaře a samozřejmě budou mít dobré ovoce.

Budou vysazeny odrůdy vázané na východní Čechy - jabloně ´Jaroměřská míšeň´, ´Vlkovo´, ´Božena Němcová´, ale i staré odrůdy obecně rozšířené - jabloně, ´Croncelské´, ´Grávštýnské´, ´Matčino´, ´Zvonkové´, hrušně ´Konference´, ´Hardyho máslovka´, ´Clappova´, ´Charneuská´, ´Hájenka´, ´Ananaska česká´, Červencová´ a také odrůdy kdysi typické pro jiné kraje - hrušeň ´Solanka´ , jabloň ´Chodské´ či ´Jadernička Moravská´ a další.

„Chceme pro nás i budoucí generace obnovit štěpnici, která bude plnohodnotnou součástí památkově chráněného zámeckého areálu, příjemným místem k odpočinku a současně bude sloužit i prakticky pro místní včelařský spolek, který sem umístí svá včelstva. A samozřejmě se těšíme, až si budou moci návštěvníci ochutnat nějakou ze zapomenutých chutí starých a krajových odrůd,“ říká Vítězslav Haupt, DiS. místopředseda Okrašlovacího spolku U Svaté Trojice.

Sad (štěpnice) vznikne v areálu národní kulturní památky zámeckého parku v Opočně v lokalitě Švamberk a naváže na stávající dendrologicky cenný park. Celé území je ze všech stran chráněno vzrostlými stromy, což bude pro ovocné výsadby jako ochrana před větrem i dalšími nepříznivými podmínkami.

Výsadba byla konzultována se zástupcem Národního památkového ústavu - z památkového hlediska, z hlediska odborného se výsadbě věnují odborníci přímo z Okrašlovacího spolku u Svaté Trojice, z. s. Na výsadbě pomáhali jak odborníci, tak i široká veřejnost. Následnou péče o výsadbu bude zajišťovat správa Státního zámku Opočno.

A trochu statistiky: V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 38 projektů částkou téměř 4 miliony korun. V loňském roce grant dostal 1 žadatel.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 23 projektů částkou přes 2 a půl milionů korun. V loňském roce grant dostaly 4 žádosti.

V Kraji Vysočina  to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 66 projektů s částkou více jak 5 a půl milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 12 místech.Nadace ČEZ letos pomůže vysadit téměř 6 000 nových stromů, celkem jich díky ní krášlí českou krajinu už 113 000. Jen v letošním roce podpořila Nadace ČEZ v rámci svého grantu Stromy celkem 69 projektů napříč republikou, což je třetí nejvyšší počet od spuštění programu v roce 2011. Výsadba nových alejí, větrolamů či obecních sadů probíhá právě nyní, během října a listopadu. Českou republiku tak bude krášlit a ozdravovat už 113 066 stromů a jiných dřevin s pomyslnou oranžovou visačkou.

V rámci grantu Stromy mohou o příspěvek až 150 000 korun kromě obcí žádat i různé neziskové organizace, spolky či školy. Ačkoliv aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i projekty na revitalizaci parků, zastínění dětských hřišť a odpočinkových míst, zakládají se arboreta či obnovují bývalé obecní sady.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?