Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Dobrovolníci z východních Čech pomáhali neziskovým organizacím

Dobrovolníci z východních Čech pomáhali neziskovým organizacím

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji se během dvou dní zapojilo do letošní první etapy dobrovolnictví s názvem Čas pro dobrou věc 49 dobrovolníků z řad zaměstnanců společností Skupiny ČEZ.

Úklid Krkonoš
13. října 2021 - 08:00

V Královéhradeckém kraji se síla a pomoc dobrovolníků soustředily do tří organizací Sdružení Neratov, Centrum rozvoje Česká Skalice - Vila Čerych a do Krkonošského národního parku.

Úklid Krkonoš před zimní sezónou přilákal nejvíce dobrovolníků. 30 zaměstnanců Skupiny ČEZ se rozdělilo do malých skupin a společně pomáhali vyčistit Krkonošský národní park a připravit ho na zimu. „Jsem moc rád, že jsem se na dobrovolnický den přihlásil. Měli jsme spoustu práce a užili si i legraci a přitom všichni máme krásný pocit, že jsme pomohli dobré věci,“ říká Petr Zajíc, vedoucí oddělení odečty měřidel.

Práce na zahradě, údržbové práce, vyvážení vybouraného materiálu ze suterénu, stříhání živého plotu či prořez suchých větví a úklidové práce prováděli energetici ve vile Čerych v České Skalici. Vila Čerych je významná historická památka, dnes vzdělávací středisko, a také místo natáčení filmu Václava Havla Odcházení.

Ve Sdružení Neratov dobrovolníci pomáhali s úpravou terénu, pracovali na zahradě a v okolí kostela a pivovaru. Nezisková organizace Sdružení Neratov v horské vesnici Neratov v Orlických horách pomáhá lidem s postižením a společně s nimi se podílí na obnově poutního místa a návratu života do kdysi vysídlené vesnice.

V Pardubickém kraji pomáhali dobrovolníci z ČEZu organizacím: Dětské centrum Veská v Sezemicích, Domov u fontány v Přelouči a Domov sociálních služeb Slatiňany, p.o.

Dětské centrum Veská má rozlehlou zahradu se vzrostlými stromy a dobrovolníci ji pomáhali společnými silami zazimovat. Dětské centrum Veská je zde pro děti a jejich rodiny, které potřebují pomoc a podporu v nepříznivých životních situacích, funguje zde zdravotnické zařízení, okamžitá pomoc dětem i sociální rehabilitace.

Klienti Domova u fontány měli velkou radost, když jim dobrovolníci zpestřili jejich volné chvilky povídáním, předčítáním, hraním společenských her či jen pouhou společností. Byli velmi vděční i za pomoc s jídlem. Domov u fontány poskytuje péči seniorům již přes padesát let. Péči zde naleznou senioři, osoby s onemocněním demence, specializují se zejména na Alzheimerovu chorobu. Poskytují odlehčovací služby, které podporují pečující rodiny v péči o svého blízkého.

Domov sociálních služeb Slatiňany, p.o. naplánoval pro pravidelnou pomoc dobrovolníků z ČEZu broušení a natírání dřevěného nábytku a konstrukcí. Domov sociálních služeb Slatiňany zajišťuje sociální služby pro osoby s mentálním postižením a pro osoby s mentálním postižením v kombinaci s postižením tělesným nebo smyslovým. Je rovněž zařízením pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy dětí a mládeže s mentálním postižením

„Jsem pyšná na naše zaměstnance, kteří neváhají a pomáhají tam, kde je potřeba. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že pouhá přítomnost a pohlazení je velmi důležité. Pro klienty sociálních zařízení je každá pomoc vítaná. Všechna práce, kterou naši dobrovolníci odvedli, má smysl a já jim děkuji. Mám radost, že firemní dobrovolnictví je nakonec přínosné pro všechny zúčastněné,“ říká Petra Junger, manažerka útvaru diverzita a inkluze.Firemní dobrovolnictví podporuje Skupina ČEZ organizačně, finančně i logisticky. V letech 2008 - 2019 se projektu Čas pro dobrou věc formou skupinové či individuální pomoci  bezmála 7000 dobrovolníků z řad zaměstnanců Skupiny ČEZ.

Zaměstnanci se ve své pomoci soustředí především na oblast sociální (např. péče o zdravotně postižené, sociálně znevýhodněné, seniory aj.), oblast životního prostředí a obnovy tradic a kulturního dědictví.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, Regionální manažer komunikace a mluvčí Sk. ČEZ, Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.čez)