Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Dotační projekt Cesta valdštejnských architektů letos možná vyjde

Dotační projekt Cesta valdštejnských architektů letos možná vyjde

Jičín: Napoprvé dotační projekt Cesta valdštejnských architektů nevyšel, letos by ale mohl.

Valdštejnská lodžie
15. května 2018 - 08:00

Rada města Jičína loni v září schválila účast na projektu Cesta valdštejnských architektů. Jičín se tak společně s polskou nadací z Gorszanowa ucházel o dotaci z programu INTERREG V., který se zaměřuje na přeshraniční spolupráci.

Přihlášený projekt si kladl za cíl poukázat na dědictví architektů, kteří pracovali pod patronací Albrechta z Valdštejna. Týkal se Valdštejnské lodžie, Valdštejnského paláce v Praze, Humprechtu v Sobotce, náchodského zámku a polských zámků Gorszanow a Klodsko. Žádost o dotaci neuspěla, ale projekt se umístil dobře, a tak město chce usilovat o dotaci i v letošním kole.

Východočeské muzeum v Parbubicích zve na výstavu Včely ze všech ú(h)lů

Původní záměr sice nebyl doporučen k financování, nicméně umístil se v pásmu náhradních projektů. To znamená, že teoreticky by financován být mohl, pokud by některý z výše umístěných projektů vypadl. Je třeba dodat, že k tomuto dochází málokdy, škatulka „náhradní projekt“ však značí, že záměr má kvalitu i šanci uspět, pokud odstraní některé nedostatky. Do Cesty valdštejnských architektů je třeba zapracovat více marketingových aktivit a zapojit do ní více památek spojených s Albrechtem z Valdštejna. Tím by mohl získat potřebné body navíc.


Pozitivní je i odezva z polské strany. Dne 21. května se s Poláky uskuteční schůzka, ze které má vzejít dohoda o podobě přihlášky. RM Jičína při 119. jednání schválila uskutečnění této schůzky. Odehraje se přímo Gorszanowě, kde za Jičín budou hovořit místostarosta Mgr. Petr Hamáček, projektová manažerka Ing. Štěpánka Kolcová, kastelán Valdštejnské lodžie Jiří Vydra a vedoucí odboru kultury Marie Faruzelová. Pokud vše půjde podle plánu, dne 30. června žadatelé odevzdají projektovou žádost a dne 30. září vlastní přihlášku. Je v zájmu Jičína uspět, protože Valdštejnská lodžie by dostala další finanční injekci na rekonstrukci.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí MÚ Jičín.


(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto.arch.mú)