Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Dvůr a budovy Valdštejnské lodžie projdou rekonstrukcí

Dvůr a budovy Valdštejnské lodžie projdou rekonstrukcí

Rada města Jičína schválila vítěze veřejné zakázky na III.etapu rekonstrukce Čestného dvora ve Valdštejnské lodžii. 

Valdštejnská lodžie
17. září 2019 - 08:00

Město Jičín tak uzavře smlouvu s firmou RITUS s.r.o., která nabídla cenu 21.600.357 Kč bez DPH. Akce je podpořená dotací z Evropské unie. Stavební práce se zaměří na severovýchodní část Čestného dvora a budov. Do nich bude vestavěn víceúčelový společenský sál a další místnosti.

Práce mohou začít už letos na podzim, přičemž od 1. října bude prováděn restaurátorský průzkum, který potrvá přibližně měsíc. Hlavní práce proběhnou v letech 2020 a 2021 s tím, že otevření je plánováno na jaro 2022. Půjde o rozsáhlé práce. V budovách bude zrekonstruováno osm místností, sklepní prostory, mimoto budou opraveny schodiště a portál do sklepa. Co se týká zmíněného sálu, bude vybaven moderní audiovizuální technikou, zásuvným hledištěm, šatnou, foyer a skladem. Stavební úpravy se dotknout i samotného prostranství dvora.


To vše bude zrealizováno v rámci projektu Cesta Valdštejnských architektů. Ten sestává jednak z popsané rekonstrukce, ale také částečné opravy a zpřístupnění polského zámku Gorzanów v Kladsku. Ten se veřejnosti otevře na podzim 2022.

Rada města Jičína doporučuje nenavyšovat daň z nemovitostí

Součástí projektu jsou také produkty podporující cestovní ruch, a v tomto ohledu jsou do projektu zapojeny rovněž české zámky Náchod, Humprecht a také muzeum Kłodzko. Je v plánu zhotovení pohlednic, cestoknížky, novin, propagačního filmu a questu do mobilní aplikace Skryté příběhy, zvoucích k návštěvě těchto památek.  Celý projekt je vlastně příběhem dvou architektů, Giovanni Pieroniho a Carla Luraga, kteří působili v době vévody Albrechta z Valdštejna a podíleli se na výstavbě zmíněných zámků. Na to vše Jičín a Nadace zámku Gorzanów získaly evropskou dotaci v celkové výši 1 148 423,05 eur.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.měú)