Svátek má: Jarmil

Regiony

Velikost textu:

Fakultní nemocnice Hradec Králové nabídne možnost vyšetření plic

Fakultní nemocnice Hradec Králové nabídne možnost vyšetření plic

Fakultní nemocnice Hradec Králové se 13.září připojí k celostátnímu Dni otevřených dveří  v ambulancích pneumologů, kteří budou vyšetřovat zájemce s dechovými potížemi.

Fakultní nemocnice Hradec Králové
9. září 2018 - 08:00

Cílem akce je zachytit nové případy idiopatické plicní fibrózy (IPF). Celostátní akce se letos uskuteční již potřetí a je součástí Týdne IPF.

Ambulance v budově Plicní kliniky FN HK bude pro veřejnost otevřená od 9:00 do 13:00 hodin, k vyšetření, které bude zdarma, není nutné doporučení praktického lékaře. Při vyšetření popíše pacient své potíže, absolvuje i poslechové vyšetření a vyšetření difuzní kapacity plic. Součástí bude i rentgenové vyšetření, které pacient podstoupí na místě nebo později na objednání.


Idiopatická plicní fibróza se na začátku projevuje nenápadně. „Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztrátu kondice či následek kouření. Mohou oddalovat návštěvu lékaře, včasná diagnostika je však pro další průběh onemocnění zásadní,“ uvedl doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D. z Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

První pomoc nanečisto – buďte připraveni zachránit život

V České republice trpí IPF zhruba dva tisíce lidí, pokud lékaři stanoví správnou diagnózu včas a nasadí účinnou léčbu, nemocnému to výrazně zlepší vyhlídky. Léčba dovede nemoc po léta tlumit a zpomalovat její postup. Konečnou nadějí pro pacienty je transplantace plic.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Bc. Jakub Sochor z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:nem)