Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Fotbalisty v Libáni ochrání před sluníčkem stín nově vysázených buků

Fotbalisty v Libáni ochrání před sluníčkem stín nově vysázených buků

Topoly, které dosud v sousedství fotbalového hřiště utvářely příjemnou a přirozenou bariéru před slunečními paprsky v letním období musely z bezpečnostních důvodů pryč.

Nově vysazené stromy
12. listopadu 2017 - 08:00

S výsadbou buků pomohla obci na Královéhradecku Nadace ČEZ v rámci grantového programu Stromy, uvedla pro Královéhradeckénovinky.cz Šárka Beránková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ.
        
Každodenní stereotyp nabourala nejen dětem z mateřské školky a základní školy ve městě Libáň slavnostní výsadba stromů s názvem Osázejme fotbalové hřiště. Město dostalo na výsadbu buků u místního fotbalového hřiště grant ve výši 137 918 Kč od Nadace ČEZ v rámci programu Stromy.

„Okolo hřiště byly přestárlé topoly, které se staly nebezpečnými, a bylo proto provedeno jejich vykácení. Jako vhodná náhrada byla navržena výsadba buků lesních,“ uvedl starosta Libáně Jaromír Přibyl.


Do sázení se zapojili i členové sportovních klubů a Sokola, kteří na hřišti trénují. Po výsadbě bude městu k dispozici odborný dohled, dřeviny budou pravidelně zavlažovány a v jarním období bude proveden tzv. výchovný řez.

„Oceňuji, že obce a města zapojují do výsadby dřevin a stromů veřejnost a zvláště děti. Přímá účast a třeba i přiložení ruky k dílu pomáhá utvářet pouto k místu, kde žijeme, a pozitivní vztah k přírodě,“ sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Žádosti do grantového programu Stromy Nadace ČEZ mohou města a obce posílat od roku 2011. V loňském roce bylo s podporou nadace vysázeno 58 alejí a stromořadí. Nejčastěji vysazovanými stromy jsou lípa a dub.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:cez)