Svátek má: Emanuel

Regiony

Velikost textu:

Grantová řízení Oranžové přechody a Oranžové schody jsou otevřené

Grantová řízení Oranžové přechody a Oranžové schody jsou otevřené

Nadace ČEZ i letos finančně podpoří bezpečnost chodců na přechodech a bezbariérové prostředí pro děti i dospělé s handicapem.

Ilustrační foto
16. března 2018 - 08:00

Grantová řízení Oranžové přechody a Oranžové schody jsou otevřené pro všechny žadatele z řad měst a obcí, které chtějí napomoci bezpečnějšímu silničnímu provozu nebo podpořit  bezbariérové prostředí ve veřejných budovách. Čas pro podání žádosti je jen do konce března.

Vytvořit handicapovaným dětem i dospělým podmínky pro neomezený pohyb po školách a dalších veřejných budovách či podpořit bezpečnost chodců i řidičů na přechodech může každé město a obec snadno s finanční podporou Nadace ČEZ. Za desítkami hezkých příběhů a pozitivních čísel přitom na počátku stál jednoduchý krok: vyplnění nadační žádosti o grant v programech Oranžový přechod a Oranžové schody.  V loňském roce podpořila Nadace ČEZ  vybudování a instalaci osvětlených přechodů v 16 obcích a vybudování bezbariérového přístupu v pěti školách s celkovou investicí přesahující 3,9 mil. korun.

Nadační příspěvek v rámci programu Oranžový přechod je zaměřen na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce. Pokud je přechod osvětlen, riziko střetu vozidla s chodcem se podle dopravních expertů snižuje až o 65 procent. Maximální výše nadačního příspěvku je 120 000 Kč.

Čtyřikrát bezpečněji mohou například přejít Jablunkovskou ulici lidé z Třince. V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn nasvítilo město čtyři frekventované přechody pro chodce jedné z hlavních dopravních tepen města, konkrétně u městského úřadu, u Penny marketu, u ZŠ Dany a Emila Zátopkových a u křižovatky u Zobawy. Zejména v blízkosti škol a školek si lidé osvětlené přechody pochvalují, neboť vedou ke zvýšené opatrnosti řidičů. Ve východních Čechách třeba ve Vrchlabí.

„Třinec buduje chytré město. Jsem ráda, že staví na tom, aby bylo v první řadě bezpečné pro své obyvatele a především pro děti. A v tomto přání městu Nadace ČEZ ráda poskytla podporu,“ podotkla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Oranžové přechody Nadace ČEZ byly v loňském roce nominovány ve veřejné anketě deníku E15 Gesto desetiletí: Deset projektů, které změnily Česko, ve které obsadily druhé místo. Bezpečnější cestu do škol mají od podzimu také děti v Teplicích, v Horní Lukavici na Klatovsku, v Lounech a dalších městech.


Grantové řízení Oranžové schody je zaměřeno na podporu bezbariérového přístupu pro žáky, studenty a pedagogy na školách. Nadační příspěvek je určen na nákup zařízení a stavební úpravy, které pomohou překonat nebo odstranit architektonické bariéry (výtahy, nájezdové rampy, schodolezy, plošiny, naváděcí systémy apod.) S lehkostí a bez bariér se mohou díky nadační podpoře pohybovat žáci i učitelé po chodbách dvou škol v Královéhradeckém kraji. Například na Základní a Praktické škole v Chotěboři usnadnil stropní zvedací a asistenční systém ROOMER dětem s handicapem pohyb mezi učebnami, toaletami a chodbou, aniž by bylo třeba je přesazovat na invalidní vozík.  Navíc tato pomůcka slouží 25 žákům s různými stupni pohybového či mentálního postižení k rehabilitaci. Nadace ČEZ přispěla chotěbořské škole na pořízení systému částkou 400 tisíc korun.

Pro obě grantová řízení přijímá nadace žádosti do 31. března pouze prostřednictvím webového formuláře. Nadační příspěvek mohou úspěšní žadatelé čerpat maximálně 365 dní od data podání žádosti.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Šárka Beránková, tisková mluvčí pro region východní Čechy, Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.čez)