Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Havarijní cvičení probíhají i za coronaviru

Havarijní cvičení probíhají i za coronaviru

Elektrárna v Trutnově Poříčí a Teplárna ve Dvoře Králové nad Labem i v letošním roce během podzimních dnů zažily havarijní cvičení, ale tak trochu jinak, Z důvodu bezpečnosti mnohem komornější a více virtuální.

Podezřelé zavazadlo na TDK
12. listopadu 2020 - 08:00

Na Elektrárně v Trutnově Poříčí došlo při simulaci nehody vozidla Multicar k narušení palivové nádrže a následnému úniku nafty. Více jak 100 litrů nafty ohrozilo dešťovou kanalizaci v prostoru u chladících věží. Řidič okamžitě o mimořádné události informuje směnového inženýra, a ten již postupuje podle přesně daných pravidel a směrnic. Informuje všechny příslušné kontakty a zajistí volný průjezd složkám integrovaného záchranného systému.

Pracovníci nejprve provedli prvotní zásah a zajistili místo za použití sorbčních materiálů. Postupovali přesně dle Havarijního plánu pro oblast vodního hospodářství. HZS letos bohužel dorazil kvůli epidemii „jen jako“, ale o celé situaci byl informován a v případě skutečné události by přijel během několika minut. Cvičení ale rozhodně splnilo svůj účel a prověřilo připravenost zaměstnanců elektrárny, požárních hlídek, preventivních požárních hlídek a bezpečnostní agentury.

Akční cvičení měli zaměstnanci Teplárny. V Teplárně ve Dvoře Králové nad Labem zaměstnanec při obchůzce strojovny nalezl podezřelé zavazadlo, které nesouvisí s provozem, a vůbec by tam nemělo být. Při zběžné prohlídce zjistil, že by se mohlo jednat o nástražný systém. Své podezření okamžitě nahlásí směnovému mistrovi. A rozjíždí se simulované nahlášení všem příslušným kontaktům. Zaměstnanci jsou evakuováni a čeká se na příjezd složek IZS a Policie ČR. Letos bohužel fyzicky nepřijeli, kvůli pandemii, ale o cvičení jsou informováni a v případě reálného nebezpečí okamžitě připraveni přijet.

Cílem cvičení bylo prověření připravenosti nejen zaměstnanců Elektrárny a Teplárny, pracovníků vrátnice, ale i součinnost mezi nimi a jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému, i když letos jen virtuálně.

Plánované odstávky elektřiny jsou omezeny

Obě cvičení proběhla na výbornou a pracovníci jsou připraveni čelit mimořádným situacím. Prověřena byla aktivace pracovníků Elektrárny Poříčí a Teplárny ve Dvoře, členů havarijního štábu, požárních hlídek, ale i funkčnost technických prostředků – místní rozhlas, megafon. Ověřeny byly i kontakty v tabulce ohlašovacích povinností.

Obě cvičení tak potvrdila připravenost zaměstnanců čelit mimořádným situacím, jejich psychickou i fyzickou odolnost v této neveselé covidové době.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, regionální manažer komunikace a mluvčí Sk. ČEZ Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)