Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Historická budova Radnice na Velkém náměstí prochází opravou oken

Historická budova Radnice na Velkém náměstí prochází opravou oken

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, o které je první zmínka z roku 1418, je nemovitou kulturní památkou.

Radnice
31. července 2021 - 08:00

Správa nemovitostí Hradec Králové, která má budovu ve správě, proto na základě souhlasného stanoviska odboru památkové péče začala již v roce 2019 s postupnou opravou oken. Budova Radnice je členitá a má velké množství dřevěných oken, převážně špaletových.

V letošním roce se od dubna opravovala okna v jižní části (strana do dvora) a východní části (strana do Velkého náměstí). Účelem všech těchto oprav je prodloužení životnosti oken, zlepšení komfortu užívání nájemců vnitřních prostor, ale i vzhledu celé budovy.

V červenci 2021 skončily opravy a nátěry venkovních křídel a rámů špaletových oken v jižní a východní části směrem na náměstí. Součástí těchto udržovacích prací byla i obnova poškozených částí kování, skleněných výplní, tmelení a těsnění oken. Opravy oken probíhaly na místě i v dílně zhotovitelské firmy ABC Chomutov spol. s r.o., která musela dbát na kvalitu provedení detailů s ohledem na status kulturní památky a umístění domu v památkové rezervaci města Hradec Králové. Celkově tyto opravy vyšly na 856 tisíc korun bez DPH. Veškeré práce probíhaly za plného provozu nájemníků budovy.

Město Hradec Králové opravuje historické unikáty

Do oprav oken hradecké radnice již byl od roku 2019 investován více než jeden milion korun bez DPH.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)