Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Hradec plánuje od příštího roku změnit výši poplatku za odpady

Hradec plánuje od příštího roku změnit výši poplatku za odpady

Inflace i zvyšování kvality služeb v rámci nakládání s odpady stojí za možným zvýšením ceny poplatků za odpady v Hradci Králové.

Ilustrační foto
4. listopadu 2023 - 08:00

Od nového roku by občané města měli v základní sazbě platit 800 korun, i nadále zůstanou slevy pro děti i seniory, kteří budou platit polovinu, tedy 400 korun za rok. Ceny se naposledy měnily před čtyřmi lety. Navýšení poplatku podpořili radní města, finální slovo budou mít na svém zasedání v příštím týdnu zastupitelé.

„Až na několik výjimek patří nyní Hradec Králové mezi města s poměrně nízkým poplatkem za odpady. Občané zatím platí 600 korun za rok, pro děti do 14 let a seniory nad 70 let je sazba poloviční. Bohužel, město musí doplácet stále více peněž na svoz a likvidaci odpadů. Velkou roli v těchto financích hraje také inflace. Po čtyřech letech proto navrhujeme poplatek za odpady zvýšit na průměrnou částku napříč celou republikou, a to 800 korun za rok. Slevy pro děti a seniory by pak měly zůstat ve stejném rozsahu, tedy polovina ze základní sazby,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast ekonomiky Miroslav Hloušek. 

Město na odpady doplácí přibližně 35 milionů korun, částka je nyní o zhruba 10 milionů vyšší než před čtyřmi lety, kdy se naposledy poplatek za komunální odpad zvyšoval. „Rozhodně to neznamená, že nyní na odpady město nebude nic doplácet nebo bude doplácet nutné minimum. Pořád počítáme s tím, že se bude jednat o přibližně 20 milionů ročně,“ doplňuje náměstek Hloušek. 

Zvýšení poplatku za odpady na svém jednání odsouhlasili radní města, rozhodovat o něm budou ale zastupitelé na svém zasedání v příštím týdnu. Pokud jej schválí, platit začne od roku 2024.Náklady na systém odpadového hospodářství se v posledních letech výrazně zvyšují. Jednat se může například o rostoucí ceny na koncových likvidačních zařízeních v rámci nakládání s odpady, mzdy zaměstnanců nebo ceny pohonných hmot. Výrazným prvkem, který cenu ovlivní, je i legislativa. Ta totiž ukládá obcím povinnost podnikat takové kroky, které povedou k plnění cílů stanovených zákonem o odpadech. Vybrané finance by také v konečném důsledku měly přispět k modernizaci systému sběrných dvorů. Již nyní například Hradecké služby prodloužily jejich otevírací dobu, od listopadu bude provoz o 21 hodin týdně delší než doposud. Jejich využívání je pro všechny občany města Hradce Králové zdarma.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Kateřina Rohlíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%