Svátek má: Petr

Regiony

Velikost textu:

Hradec se přiblížil k vydání nového územního plánu

Hradec se přiblížil k vydání nového územního plánu

V Hradci Králové probíhá tvorba územního plánu již od roku 2010, v posledních měsících se ale město výrazně přiblížilo k jeho vydání.

Hradec Králové
24. ledna 2023 - 08:00

Během loňského roku bylo dokončeno vyhodnocení projednání návrhu, nyní probíhají jeho úpravy pro opakované veřejné projednání. K tomu by mohlo dojít už v průběhu letošního léta. Pokud se vše bude vyvíjet příznivě, mohl by Hradec mít nový územní plán do dvou let.

„Je poměrně běžný stav, že u velkých měst trvá tvorba a vydání územního plánu poměrně dlouho a Hradec Králové v tomto bohužel není výjimkou. Nyní jsme se ale výrazně přiblížili k jeho vydání. Dokončili jsme vyhodnocení projednání a od září loňského roku už projektant provádí úpravy návrhu územního plánu pro opakované veřejné projednání,“ vysvětluje náměstek primátorky města pro oblast územního plánování Adam Záruba. K tomu by mělo dojít již v průběhu letošního léta. „Poté bude následovat vyhodnocení opakovaného veřejného projednání. Jak dlouho bude tato fáze trvat, to zatím nejsme schopni přesně určit, protože nevíme, kolik námitek a připomínek ze strany veřejnosti obdržíme. Zde bych rád zdůraznil, že předmětem projednání již nebude celý návrh územního plánu, ale pouze jeho upravené části.“ popisuje náměstek Záruba.

V příštím roce by mělo být zřejmé, co z opakovaného veřejného projednání vyplynulo, a zda bude možné připravit návrh územního plánu k vydání zastupitelstvu města. „Je spousta vlivů, které pořízení územního plánu ovlivňují. Je to jednak veřejnost, která v dosavadním procesu uplatnila více něž 1800 podání, které pořizovatel vyhodnotil. Dále stanoviska dotčených orgánů, která uplatňují z hlediska veřejných zájmů, se kterými se také musel pořizovatel vypořádat. Výraznou roli v celém procesu tvorby územního plánu hraje také samospráva města a její rozhodování,“ doplňuje náměstek Záruba. Dokončení územního plánu je také jednou z hlavních priorit města uvedených v programovém prohlášení pro volební období 2022–2026.

Nová koalice v Hradci Králové si stanovila hlavní priority

Nový územní plán přinese možnost rozvoje města ve všech jeho složkách. Vytváří podmínky pro rozvoj dopravní a technické infrastruktury, občanské vybavenosti a zohledňuje ochranu přírody a krajiny, zejména v chráněných lokalitách. Rozvojové plochy pro bydlení jsou navrženy v přiměřeném a udržitelném rozsahu v každé městské části.

„Naše koalice chce být otevřená vůči rozvojovým projektům. Chceme nastavit jasná a transparentní pravidla pro investory na území města,“ dodává náměstek Záruba.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Kateřina Rohlíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%