Svátek má: René

Regiony

Velikost textu:

Hradecké sběrné dvory budou otevřeny déle

Hradecké sběrné dvory budou otevřeny déle

Město Hradec Králové má na svém území k dispozici čtyři sběrné dvory, které provozuje společnost Hradecké služby. Od 1. listopadu bude jejich provozní doba ve vybraných časech rozšířena.

Ilustrační foto
1. října 2023 - 08:00

Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů navíc přibude další kontejner pro věci s opětovným využitím v rámci projektu re-use.

„Pokud chceme postupně snižovat množství odpadu v našem městě, musíme zajistit lepší kvalitu služeb v tomto odvětví. Logickým krokem se nám proto jeví zvýšení dostupnosti sběrných dvorů pro občany našeho města. Rozhodli jsme proto o prodloužení otevírací doby u některých z nich. Právě lepší dostupnost by mohla zajistit i vyšší motivaci občanů k tomu, aby například nepoužívanou skříňku nevyhazovali k popelnicím, ale odvezli ji do sběrného dvora. Tady pak může zamířit třeba do re-use pointu, kde bude nabídnuta k dalšímu využití a může ještě někomu radost. Pokud bude ve špatném stavu, dojde k jejímu zpracování a materiál může být následně použit například na výrobu OSB desek,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. 

Pracovní doba sběrných dvorů U Labe, Temešvár a Na Brně bude jednotná, tedy od 8 do 18 hodin. Výjimkou je sběrný dvůr v ulici Bratří Štefanů, který bude otevřen ve stejném režimu jako doposud.

Prodloužení otevírací doby by mělo zůstat zachováno do doby, dokud nebude vybudován další sběrný dvůr v Hradci Králové. „Máme prakticky hotové veškeré přípravy a plány, ale zatím se nám nepodařilo získat všechny potřebné pozemky pro tento účel,“ doplňuje náměstek Řádek. 

Do sběrných dvorů mohou osoby s trvalým bydlištěm v Hradci Králové předat odpady z domácností zdarma.  

„Další novinkou sběrných dvorů je rozšíření re-use pointů o další, v pořadí už pátý, lodní kontejner, který stejně jako ostatní bude sloužit pro uložení věcí nabízených v rámci projektu. Jeho cena vyšla přibližně na sto tisíc korun včetně DPH. Umístěn byl do sběrného dvora v ulici Bratří Štefanů a stejně jako ty ostatní poskytne za drobný obnos věci určené k opětovnému využití,“ informuje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb, které zajišťují provoz sběrných dvorů. 

Re-use pointy se v Hradci Králové nacházejí také ve sběrných dvorech Na Brně, Temešvár a U Labe. Nově bude 5. října v centru města v Kotěrově ulici za muzeem otevřen také re-use bazar neboli dobročinný obchod, kde budou oproti re-use pointům ve sběrných dvorech občanům k dispozici také použité, a řádně zkontrolované, elektrospotřebiče.Město Hradec Králové spustilo projekt re-use a první re-use point v roce 2020 právě v areálu sběrného dvora v ulici Bratří Štefanů. Cílem projektu je předcházení vzniku odpadů, zvýšení udržitelnosti a zároveň pomoc sociálně slabším občanům. Od zahájení projektu již bylo tímto způsobem získáno více než půl milionu korun. Finanční prostředky z projektu jsou poskytnuty městským společnostem na údržbu a obnovu městské zeleně.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Kateřina Rohlíčková, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mmhk)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
8%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
71%