Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Hradečtí strážníci zachránili lidský život

Hradečtí strážníci zachránili lidský život

Hradečtí strážníci zachránili lidský život, poskytovali první pomoc a pomáhali lidem v obtížné situaci.

MP - Kurz první pomoci
14. července 2021 - 08:00

Hlídka městské policie byla krátce před jednou hodinou ranní vyslána do kempu v okrajové části města. Místní obyvatelé si stěžovali na nepřiměřený hluk, křik a strkanice ubytovaných návštěvníků. Strážníci po příjezdu nalezli na zemi ležícího muže. Zjistili, že muž nedýchá a nemá hmatatelný puls. Okamžitě proto začali s resuscitací. Po chvíli začal muž nitkovitě dýchat, reagoval na bolestivé podněty, ale nekomunikoval. Hlídka ho uložila do zotavovací polohy. Během okamžiku však opět nedýchal. Pomoc nabídla žena, která prohlásila, že je zdravotnicí. Střídala se se strážníky v nepřímé masáži srdce. Po několika minutách muž nabyl vědomí a opět začal dýchat. Do příjezdu záchranné služby žena kontrolovala jeho zdravotní stav. To již byl muž zcela při vědomí. Byl však zmatený a začal se vůči zdravotníkům i policistům chovat agresivně a odmítal se nechat vyšetřit. V zájmu jeho zdraví mu musela být nasazena pouta. Teprve poté byl vyšetřen a přenesen do sanitního vozu.

První pomoc poskytovali strážníci o pár hodin dříve opilci, který usnul tak, že nohy mu zůstali ve vozovce. Nad ležícím mužem se nacházela skupinka osob, která sdělila, že již záchrannou službu vyrozuměli. Strážníci muže, který měl krvácející zranění v obličeji, ošetřili. Dechová zkouška mu prokázala 3,21 promile alkoholu. Zdravotníci po prvotním vyšetření rozhodli o jeho převozu do nemocnice.

Pomoc také potřebovala dívka, která z důvodu zdravotní indispozice, upadla uprostřed přechodu pro chodce. Osoby na místě uvedly, že RZS je již přivolána. Protože se jednalo o frekventovanou komunikaci, a proto i velmi nebezpečné místo, strážníci do příjezdu záchranářů usměrňovali provoz.

S žádostí o pomoc se o víkendu na strážníky obrátili i dva starší lidé, kteří doma upadli a sami se nedokázali zvednout. Hlídky dojeli do místa jejich bydliště, zvedli je ze země a zkontrolovali jejich zdravotní stav. Ani v jednom případě nebylo nutné kontaktovat záchrannou službu.

Podnapilá těhotná žena s malým chlapcem zaměstnala strážníky

Hradečtí strážníci pravidelně absolvují pod vedením záchranářů ze vzdělávacího výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje kurzy první pomoci a kurzy pro First Respondery. Díky tomu jsou připraveni, před příjezdem záchranářů, poskytnout kvalitní první pomoc.


V roce 2020 se strážníci podíleli na záchraně 33 lidských životů, v letošním roce se jedná o 16 na životě ohrožených lidí.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,ralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)