Svátek má: Olga

Regiony

Velikost textu:

Hučák se chystá na návštěvníky. Prohlídky strojovny obnoveny!

Hučák se chystá na návštěvníky. Prohlídky strojovny obnoveny!

Malá vodní elektrárna Hučák v centru Hradce Králové prošla od loňského roku generální rekonstrukcí.

Malá vodní elektrárna Hučák
7. ledna 2020 - 08:00

Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří se již nemohli dočkat návštěvy provozu elektrárny. Po loňské modernizaci strojovny jsou od její prostory návštěvníkům přístupné a jsou tedy opět součástí populárně naučné prohlídky. Novinkou je navíc ukazatel aktuální hodnoty výroby elektřiny. Přijďte, těšíme se na vás!

První generální oprava v historii více jak stoleté elektrárny skončila. Ke konci října došlo k vyndání hrazení jeřábem a byl zaplaven vtok elektrárny. Následoval  zkušební provoz – tzv. mokré zkoušky postupně na všech soustrojích.

Generální oprava se týkala zejména dvou turbín (TG2 a TG3), na kterých se zrealizovala kompletní oprava soustrojí, byly převinuty generátory a došlo k doplnění regulačních prvků regulátoru tak, aby byla umožněna plná automatizace systému řízení těchto dvou turbín.

Proběhla zpětná montáž soustrojí, kolo Francisovy turbíny bylo natřeno keramickým ochranným nátěrem, který prodlouží jeho životnost o desítky let. Byla přesoustružena ložiska, opraveny hřídele, převinut generátor.


Elektrárna je chráněnou kulturní památkou. Tím se řídila i rekonstrukce. Její rozsah je ovlivněn závazným stanoviskem Magistrátu města Hradec Králové, odbor památkové péče. Zmíněné stanovisko nejvíce ovlivnilo rozsah prací na poslední turbíně (TG1), která i do budoucna bude provozována původním způsobem a návštěvníci budou mít i nadále příležitost prohlédnout si tuto kulturní památku v plném provozu. Elektrárna je modernější, plně využije průtok vody a zajistí bezpečný provoz. Její vzhled ale zůstane historický, tak jak ji uvedli do provozu naši předci v roce 1912.

Nádherná secesní budova je chráněnou technickou památkou. Rekonstrukce vyšla na cca 20 milionů korun.Historie elektrárny: Stavbu elektrárny na 157. kilometru řeky Labe zadalo zastupitelstvo města Hradec Králové 12. května 1908 a projekt tohoto vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských prof. Ing. Karel Novák.  Secesní budovu navrhl prof. arch. František Sander a na betonovém mostě s ním spolupracoval Ing. František Jirásek. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912.

Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 m, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily 3 Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů, vybudované v roce 1911 firmou Kolben, bylo v roce 1925 rekonstruováno a turbíny byly vyměněny. Dnešní elektrárna obsahuje 3 vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m3/s. Celý objekt vodní elektrárny je chráněnou technickou památkou.


Malá vodní elektrárna je v rekonstrukci, ale Informační centrum obnovitelných zdrojů funguje bez omezení.

Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky interaktivní expozice o obnovitelných zdrojích energií, o vlastnostech a využití větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Součástí prohlídky jsou i projekce tematického filmu „Malé vodní elektrárny na Labi“ nebo filmů „Obnovitelné zdroje“ a „100 let Šumavské energie“. K dispozici je kinosál s projekcí na velkoplošné plátno 12 x 3 m, které je dominantním audiovizuálním prvkem centra.

Již od svého otevření v roce 2008 drží Informační centrum Obnovitelných zdrojů Hučák v centru Hradce Králové vysoký standard v návštěvnosti. V letošním roce jsme uvítali 140 tisícího návštěvníka.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv, kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.čez)