Svátek má: Emanuel

Regiony

Velikost textu:

I energetici se potýkají s vysokými teplotami

I energetici se potýkají s vysokými teplotami

Nutné je rozlišit zaměstnance, kteří svou práci vykonávají v klimatizovaných budovách a vysoké teploty na ně tak nepůsobí, a na tu část, která pracuje v neklimatizovaných prostorech, popř. v místech, kde je zvýšená teplota celoročně a všichni jsou zvyklí na pravidelný pitný režim.

Ilustrační foto
4. srpna 2018 - 08:00

K tomuto účelu jsou na vybraných místech v elektrárnách umístěny nápojové automaty se stálým přísunem chlazené vody. V obzvláště horkých provozech pak mají zaměstnanci k dispozici takzvané ochranné nápoje sloužící hlavně k doplnění minerálních látek v organismu. V těchto případech zaměstnancům poskytujeme ochranné nápoje. Jsou to nápoje nealkoholické s omezeným obsahem cukru a se stanoveným obsahem minerálů.

Elektrárny běží ve dne, v noci, ve všední den i ve svátek, a to bez ohledu na počasí 365 dní v roce 24 hodin denně. Většina kancelářských prostor i prostor řídicích pracovišť provozu (velíny) je klimatizována. Venkovní pracoviště nebo pracoviště provozu (kotelny, strojovny apod.) samozřejmě klimatizovány nejsou. Zaměstnanci se však v těchto prostorách pohybují pouze omezenou dobu. Pitná voda je k dispozici zdarma všem zaměstnancům v libovolném množství. Při zátěži teplem jsou navíc poskytovány tzv. ochranné nápoje se stanoveným obsahem minerálů.

Stejně tak jsou v terénu lidé, kteří zajišťují, aby se elektřina bezproblémově dostala ke spotřebitelům. Zaměstnanci společnosti ČEZ Distribuce zajišťují nepřetržité dodávky elektřiny klientům a stejně tak tomu je i v těchto tropických dnech, kdy by bez jejich práce nefungovalo chlazení ani klimatizace. Pracovní podmínky našich zaměstnanců se liší podle výkonu práce, a ne všichni mohou mít klimatizaci, protože velká část jich pracuje na venkovních pracovištích a v terénu. Je samozřejmostí, že pro zaměstnance na těchto pracovištích zajišťujeme zdarma pitný režim. Dostávají balené minerální vody a mají možnost výběru z několika druhů a příchutí. V mimořádně teplých dnech přidělujeme zvýšené množství těchto nápojů a uplatňujeme režimová opatření, tj. střídání práce a bezpečnostních přestávek.

Další rychlodobíjecí stanice pro elektromobily funguje v Trutnově

V letních měsících je spotřeba elektřiny výrazně nižší než spotřeba v zimních měsících, a to o 30 až 40 procent. Změny spotřeby vlivem jednotlivých spotřebičů jako například klimatizace, chladící zařízení či filtrace bazénu a podobně, zvyšují v letních měsících nárůst spotřeby oproti zimě velmi pomalu, můžeme hovořit v nižších jednotkách procent. Zpravidla se v letních měsících netopí, lidé odjíždí dost často na dovolenou, uzavřeny jsou také školní zařízení. V regionech kde působí ČEZ Distribuce nebývá meziroční nárůst spotřeby obyvatelstva v letním období tak výrazný, jako například v Praze, kde jsou hlavní příčinou klimatizační jednotky.

V letošním roce se trend rostoucí spotřeby z předchozích let zatím nepotvrzuje, což může být dáno především abnormálně vysokými teplotami v přechodném období (duben +5,3°C a květen +3,6°C nad normálem).

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Beránková, regionální manažer komunikace a tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.čez)