Svátek má: Adolf

Regiony

Velikost textu:

I Malá vodní elektrárna Hučák se zapojí do Dnů evropského dědictví

I Malá vodní elektrárna Hučák se zapojí do Dnů evropského dědictví

Od soboty 8.září až do následující neděle se i malá vodní elektrárna na řece Labi – Hučák zapojí do Dnů evropského dědictví.

Malá vodní elektrárna Hučák
8. září 2018 - 08:00

Secesní budova přímo v centru Hradce Králové bude zpřístupněna od 9 do 16 hodin. Informační centrum Obnovitelných zdrojů Hučák láká k návštěvě nejen díky atraktivní historické budově, ale především díky interaktivní expozici o obnovitelných zdrojích energií.

Pro velké i malé návštěvníky jsou připraveny prohlídky o využití a vlastnostech větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Součástí prohlídky jsou i projekce tematického filmu

„Malé vodní elektrárny na Labi“ nebo filmů „Obnovitelné zdroje“ a „100 let Šumavské energie“. K dispozici je kinosál s projekcí na velkoplošné plátno 12 x 3 m, které je dominantním audiovizuálním prvkem centra. K dispozici jsou i modely vodního kola, větrné elektrárny či velmi oblíbený model tornáda a další neméně zajímavé ukázky.

Malá vodní elektrárna je v rekonstrukci, ale Informační centrum obnovitelných zdrojů funguje bez omezení. Vstupné je zdarma.


Historie elektrárny, která oslavila již více jak 100 let svého fungování. Malá vodní elektrárna je chráněnou kulturní památkou a do provozu byla uvedena v roce 1912. V těchto dnech prochází generální rekonstrukcí a do provozu by měla být uvedena ke konci letošního roku.

Stavbu elektrárny na 157. kilometru řeky Labe zadalo zastupitelstvo města Hradec Králové 12. května 1908 a projekt tohoto vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských prof. Ing. Karel Novák.  Secesní budovu navrhl prof. arch. František Sander a na betonovém mostě s ním spolupracoval Ing. František Jirásek. Hydrocentrála elektrárny byla připravena v roce 1911 tak, aby se mohly uskutečnit zkoušky tří Francisových turbín s výkonem 300 koňských sil. První elektřinu tyto vodní turbíny dodaly ke konci ledna 1912.

Tři soustrojí elektrárny využívají maximální spád 4,2 m, který zajišťuje přilehlý jez. Původní technologické zařízení vodní elektrárny, které tvořily 3 Francisovy turbíny s přímým pohonem alternátorů, vybudované v roce 1911 firmou Kolben, bylo v roce 1925 rekonstruováno a turbíny byly vyměněny. Dnešní elektrárna obsahuje 3 vertikální rychloběžné Francisovy turbíny s návrhovým průtokem 10 m3/s a Celý objekt vodní elektrárny je chráněnou technickou památkou.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Mgr. Šárka Beránková, regionální manažer komunikace a tiskový mluvčí ČEZ, a. s. Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.čez)