Svátek má: Milan

Regiony

Velikost textu:

Jičín: Prohlídky s průvodcem ve Valdštejnské lodžii

Jičín: Prohlídky s průvodcem ve Valdštejnské lodžii

Historii areálu i velké plány Albrechta z Valdštejna s Jičínem přiblíží návštěvníkům komentované prohlídky s průvodcem.

Valdštejnská lodžie
17. července 2017 - 08:00

Valdštejnská lodžie, raně barokní památka, kterou nechal postavit Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna jako součást svého velkolepého plánu - Valdštejnova barokně komponovaná krajina.

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (14. září 1583 Heřmanice u Jaroměře – 25. února 1634 Cheb) byl český vojevůdce a politik, vévoda meklenburský, frýdlantský a kníže hlohovský a zaháňský i  nejvyšší velitel císařsko-ligistických vojsk během třicetileté války.

Valdštejn si Jičín zvolil za své sídelní město. Pustil se do velkolepé přestavby Jičína, nechal v Jičíně vybudovat nové náměstí, zámek, kostely, školy.  A právě spojnice tvořená lipovou alejí směřující na severo-východ se lze dostat přes lodžii, která byla spojením s oborou až k založenému kartuziánskému klášteru (dnes známá Valdická věznice). Zajíavé na celé koncepci je natočení směru zámek - alej a lodžie - klášter, neboť v době slunovratů prochází Slunce přesně středem lodžie.

Historii areálu i velké plány Albrechta z Valdštejna s Jičínem vám přiblíží komentované prohlídky s průvodcem. Ty se uskutečňují v červnu a v září v pátek od 13:00 do 18:00 a o víkendu od 10:00 do 18:00, v červenci a srpnu navíc i ve čtvrtek od 13:00 do 18:00 a také ve svátky. Stručnější výklad může na požádání a podle možností poskytnout i personál Caffé Loggie, informuje Městský úřad Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto.arch)