Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Jičín uzavře smlouvu se Spolkem pro architekturu a urbanismus

Jičín uzavře smlouvu se Spolkem pro architekturu a urbanismus

Rada města schválila uzavření smlouvy o partnerství mezi městem Jičín a Spolkem pro architekturu a urbanismus.

Jičín
7. června 2019 - 08:00

Z dohody vzejde Jičínský architektonický manuál. Půjde o virtuálního průvodce po moderní architektuře města Jičína. Zatímco spolek na svá bedra bere sestavení samotného manuálu, Jičín na základě dohody poskytne plnou součinnost pro sběr dat.

Z pohledu města jde například o sdílení archivních dat o nemovitostech v majetku města, poskytování fotodokumentace nebo označování architektonicky významných staveb. Jičín se také postará o publicitu projektu. Spolek bude na architektonickém manuálu pracovat po etapách. Jako první bude spuštěn elektronický průvodce a obecně první etapa se zaměří na meziválečnou architekturu Čeňka Musila.

Jičínský architektonický manuál se bude zabývat moderními stavbami, tedy ne například barokním stavitelstvím. Na něj se v Jičíně zaměřují jiné projekty. Moderní architekturou se rozumí doba 19. a 20. století, kdy Jičín zaznamenal obrovský populační nárůst a urbanistický rozvoj.


Manuál jej představí přehlednou formou široké veřejnosti a stane se výrazným prvkem pro identitu města i pro posílení cestovního ruchu, pro který je obzvlášť důležitá zmíněná elektronická verze. Ocení jej i odborná veřejnost.


Záměr má podporu nejenom vedení města, ale i řady odborníků. Zmiňme kupříkladu ředitele památkového ústavu – ÚOP Josef Ing. Jiřího Balského, vedoucího Státního okresního archivu v Jičíně Mgr. Karla Chutného nebo ředitele Regionálního muzea a galerie v Jičíně PhDr. Michala Babíka.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)