Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Jičínská „hvězdárna“ získala zvláštní ocenění Stavba roku 2017

Jičínská „hvězdárna“ získala zvláštní ocenění Stavba roku 2017

Jičínské Centrum přírodních věd v soutěži Stavba roku 2017 vybojovalo zvláštní ocenění poroty.

Jičínská hvězdárna
29. listopadu 2017 - 08:00

Jičínské Centrum přírodních věd, často označované jednoduše jako „hvězdárna“, v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje 2017 získalo zvláštní ocenění poroty. Stalo se jednou z nejúspěšnějších staveb v regionu, zkolaudovaných do konce roku 2016.

Projekt uspěl v silné konkurenci. Soutěže se zúčastnilo celkem čtrnáct uchazečů o titul, přičemž ten jičínský byl se zhruba 12milionovými náklady bez DPH tím jednoznačně nejmenším. Centrum však neuspělo rozsahem a finanční náročností, nýbrž účelností a prospěšností pro život ve městě a okolí.

„Uspělo ztvárnění stavby, koncepce okolního terénu včetně zahrady a celková účelnost, kompaktnost a praktičnost objektu. Cena svědčí o tom, že zařízení je takto vnímáno i nezávislými odborníky a ne jenom lidmi, kteří k němu mají citový vztah,“ uvedl místostarosta Mgr. Petr Hamáček.

Ocenění převzal společně s Mgr. Lenkou Vackovou, ředitelkou K-Klubu, pod který Centrum přírodních věd spadá, z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D.

Náklady na kompletní přestavbu staré jičínské hvězdárny vyšly na 10 mil. Kč bez DPH, další 2 mil. včetně DPH stálo vnitřní vybavení. Město získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Slavnostní otevření se konalo v lednu 2016, kdy zařízení začalo sloužit školám, kroužkům a veřejnosti. Vzniklo tím vskutku komplexní centrum pro přírodní vědy. Největší obnovou prošla budova vedle hvězdárny, která byla zbourána a na jejím místě vyrostl přednáškový sál s kapacitou až 40 osob. Okolí hvězdárny získalo novou podobu, upravena byla zahrada, kde vyrostlo broukoviště, včelí úly a v teplejší části roku jsou zde také záhony pro přírodovědné kroužky. Před centrem vzniklo parkoviště a asfaltová příjezdová cesta.


Zvláštní ocenění poroty má fakticky váhu druhého místa v soutěži. Samotný titul Stavba roku letos získal projekt přestavby průmyslového areálu Wikov ve Hronově za 120 milionů Kč. Projekt změnil ráz celé části města Hronov. Soutěž se koná od roku 2004.

Krom Královéhradeckého kraje jsou pořadateli Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:mú)