Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Jičínská knihovna dočasně sídlí v bývalém hotelu Slavia

Jičínská knihovna dočasně sídlí v bývalém hotelu Slavia

Stavba je předána, rekonstrukce začíná a knihovna dočasně sídlí v bývalém hotelu Slavia.

Dočasná knihovna
19. září 2023 - 08:00

V pondělí 4. 9. byla předána budova Knihovny Václava Čtvrtka do rukou stavebníků z firmy VALC s.r.o. Zřídí se zde staveniště a začne rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor. Největší investiční akce započatá v tomto roce se konečně – po dvou měsících, kdy probíhalo náročné vystěhování knihovny – rozbíhá a zabere více než dva roky. Téměř všechny vnitřní prostory, včetně podzemních místností pro rozsáhlý knihovní fond, projdou výraznou úpravou.

„S dalším projektem jsme se posunuli od přípravy do realizace. O rekonstrukci knihovny mluvíme dlouho a jsem rád, že skončilo období řečí a město konečně bude mít pro své obyvatele odpovídající knihovnu, bezbariérovou s větším prostorem pro kulturní aktivity. Určitě bych chtěl poděkovat všem, kteří s celým projektem pomohli a pak také těm, kteří zajistili přestěhování knihovny,“ řekl místostarosta Petr Hamáček.

Projekt na rekonstrukci knihovny se připravoval od roku 2015 a výraznou dobu zabralo také vyhledávání vhodného dotačního titulu, který by městu Jičínu pomohl s financováním. Při obsáhlosti projektu bylo zřejmé, že náklady budou v řádu vyšších desítek milionů, a z veřejné zakázky vskutku vzešla částka přibližně 70 milionů Kč včetně DPH. Městu Jičínu se ale získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, který ji schválil ve výši 59 733 132,30 Kč.

Interiéry knihovny budou přebudovány dle konceptu „obývák města Jičína“, který bude otevřený úplně všem návštěvníkům. Nový interiér bude bezbariérový, což bude velký krok vstříc k hendikepovaným občanům. Instaluje se nové schodiště a proběhne vestavba výtahu. Budova získá nové hygienické zázemí a změní se kompletně dispozice prostor. Dojde k rozsáhlým úpravám podzemních prostor, kde sídlí knihovní fond čítající na sto tisíc svazků. Tyto prostory budou vybaveny novými, moderními regály.

Knihovna ve své činnosti pokračuje v náhradních prostorách. Kdokoliv chce využít jejich služeb, měl by zamířit do bývalého hotelu Slavia, ul. Denisova čp. 504 – čili pouze přes ulici od budovy, v níž se nyní bude stavět. Během letních měsíců i zde musely proběhnout určité stavební úpravy, aby se tu knihovna mohla zabydlet. Ve čtvrtek 31. srpna se konalo slavnostní otevření „náhradní knihovny“. Knihovnicím přišel popřát mnoho spokojených čtenářů a návštěvníků i starosta města JUDr. Jan Malý a místostarostka Mgr. Alena Stillerová. Dobrou zprávou je, že knihovna nadále chystá kulturní akce, na které si návštěvníci již zvykli.

„Myslím, že se podařilo vytvořit pěkný prostor pro dočasnou knihovnu. Přeji si, aby se v něm líbilo nejen mně, ale hlavně čtenářům. Čeká je (i nás) nový způsob provozu. Máme spojené oddělení pro dětské čtenáře s oddělením pro dospělé. Přinese to jistá omezení, ze společného fungování čekám i některé benefity. Protože jde o menší prostor, velkou část knihovního fondu máme uloženou ve skladech na Novém Městě. Čtenáři si mohou knihy ze skladu objednat a my jim je jednou týdně přivezeme. V případě náhlé potřeby knihy bude možné si ji nechat připravit na pobočce a vyzvednout tam. Děkuji všem, kteří pomáhali se stěhováním a přípravou nových dočasných prostor. Knihovna se rychle zabydlela a poskytuje obvyklé služby. Jede dál!“ zhodnotila ředitelka knihovny Mgr. Jana Benešová.Kromě toho nadále funguje pobočka Knihovny Václava Čtvrtka v ulici Na Jihu čp. 552. Nachází se v tzv. Bunkru. Tato pobočka byla navíc posílena a rozšířena.  

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, Měú Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:měú)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%