Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Jičínská Knihovna Václava Čtvrtka je třetí nejlepší knihovnou

Jičínská Knihovna Václava Čtvrtka je třetí nejlepší knihovnou

Již delší čas víme, že jičínská Knihovna Václava Čtvrtka se probojovala do finálového klání Knihovna roku. Kvůli koronavirovým omezením jsme však dlouho čekali na verdikt.

Hodnotící komise
30. listopadu 2020 - 08:00

Náročné vyčkávání je u konce. Jičínská knihovna získala nádherné třetí místo v celorepublikové konkurenci! Město Jičín coby její zřizovatel se tímto připojuje do zástupu gratulantů.

Soutěž vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR ve spolupráci se Svazem měst a obcí ČR. Na konci srpna jičínskou knihovnu navštívila hodnotící delegace. Jejím členem byl i generální ředitel Národní knihovny České republiky PhDr. Vít Richter. Zaměstnankyně a zaměstnanci jičínské knihovny připravili pro delegaci vřelé přivítání a provedli ji po celé budově i po zahradě, kde se konají rozličné akce v čele s oblíbeným letním jarmarkem. Hovořilo se také o dětském oddělení, o kurzech pro seniory, o besedách pro veřejnost, o Free Time klubu pro mládež a o spolupráci s většími i menšími knihovnami v regionu.Knihovnu na místě podpořil místostarosta města Mgr. Petr Hamáček: „Samozřejmě je to obrovský úspěch, který oceňuje především práci zaměstnanců. Město má velký dluh v tom, že knihovna není bezbariérová a ani tam není dostatek prostoru pro pořádání akcí. Projekt je hotový a věřím, že se město i přes obrovský výpadek příjmů v brzké budoucnosti do rekonstrukce pustí.“

Komisi uvítaly i nejslavnější jičínské pohádkové postavičky, jimiž samozřejmě jsou Rumcajs, Manka a Cipísek.

Dejme nyní prostor oficiální tiskové zprávě o výsledcích soutěže. Co bylo napsáno o Knihovně Václava Čtvrtka? „Jičínská knihovna propojuje komunity, jejich témata, spolupracuje s řadou organizací. Poskytuje široký rozsah služeb různým skupinám obyvatel – seniorům, dospělým, různým dětským věkovým kategoriím. Podařilo se jí spojit knihovnickou komunitu s veřejností, řadou regionálních subjektů, spolků a odbornou pedagogickou veřejností. Je pořadatelem Knihovnické dílny, což je akce s celostátním dopadem. Prestižní akcí uplynulého roku byl výroční jarmark věnovaný 100. výročí přijetí knihovního zákona. Knihovna má rozsáhlou ediční činnost, umí se prezentovat veřejnosti prostřednictvím řady sociálních médií. Podařilo se jí proniknout do regionálního tisku, rozhlasu a na regionální informační weby. Pravidelně pořádá tiskové konference.“

Doplňme, že na prvním místě skončila knihovna ve Vsetíně a na druhém knihovna v Šumperku. Se třetím místem se také pojí odměna ve výši 10 tisíc Kč. Ředitelka Knihovny Václava Čtvrtka nám řekla, že prostředky využijí pro nákup didaktických hraček a Albi knížek do dětského oddělení.

Rada města Jičína projednala návrh rozpočtu města na rok 2021

„Všichni v knihovně máme velikou radost, jen nás mrzí, že zatím nemůžeme jet pro cenu do krásné Zrcadlové kaple v Klementinu. Za takovým úspěchem je mnoho nadšení, práce a radosti z jejích výsledků. Děkuji všem kolegyním a kolegům, každý nějakým způsobem přispěl k výsledku. Děkuji také zřizovateli za podporu a odpovídající financování, poděkováni patří i všem spolupracujícím organizacím v Jičíně i mimo něj. V neposlední řadě děkuji našim čtenářům a uživatelům, kteří nám přinášejí stále nové podněty a jsou inspirací pro naši práci,“ uvedla Mgr. Jana Benešová.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)