Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Jičínská nemocnice převzala deset plicních ventilátorů

Jičínská nemocnice převzala deset plicních ventilátorů

Jičínská nemocnice převzala deset plicních ventilátorů jako dar od výrobce zdravotnické techniky BTL.

Plicní ventilátor
14. listopadu 2020 - 08:00

Oblastní nemocnice Jičín dostala darem deset plicních ventilátorů od skupiny BTL. Celkem daruje skupina České republice 300 ventilátorů a 100 000 respirátorů, které si rozdělí Ministerstvo zdravotnictví a jednotlivé nemocnice. Dnes už mezinárodní skupina BTL byla založena v roce 1993 v Česku, zabývá se vývojem a výrobou zdravotnické techniky v oborech kardiologie, fyziologie a estetické medicíny a působí v 56 zemích světa. Společnost poskytne nemocnicím i zaškolení zdravotnického personálu pro zacházení s novou technikou.

„Velmi děkujeme skupině BTL, která rychle zareagovala a nabídla nám přesně tu pomoc, kterou v tuto chvíli nejvíce potřebujeme. Darované ventilátory nám výrazně pomohou zvládat těžkou situaci související s rostoucím počtem nakažených a hospitalizovaných s onemocněním covid-19,“ uvádí Ing. Tomáš Sláma, ředitel Oblastní nemocnice Jičín a.s.

Aktuálně probíhá distribuce zdravotnické techniky i materiálů do nemocnic prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví i přímo. Všechny ventilátory i respirátory by měly být předány Správě státních rezerv i menším nemocnicím po celé České republice přibližně do dvou týdnů. Mezi první zařízení, která už pomoc obdržela, patří právě nemocnice v Jičíně.

„Hned po vypuknutí pandemie jsme měli potřebu prakticky pomoci při celosvětovém boji proti pandemii. Našim českým vývojářům se podařilo v rekordním čase několika měsíců vyvinout a zahájit výrobu kvalitních respirátorů. Na základě volné licence americké firmy jsme pak záhy vyvinuli i vlastní plicní ventilátory,“ popisuje Tomáš Drbal, ředitel společnosti BTL.

„Ukázalo se, že i české zdravotnictví potřebuje od zhoršení epidemické situace veškeré personální kapacity, stejně jako dostatek zdravotnické techniky. Rozhodli jsme se tak Česku pomoci a dostat ventilátory i respirátory co nejrychleji do místních nemocnic,“ dodal Drbal.Plicní ventilátory i respirátory třídy FFP2 vyvinuté a vyráběné BTL jsou standardně certifikovány pro použití v EU. Respirátory mají také EUA certifikaci v USA. Darovací smlouva byla podepsána dne 26. října mezi resortem zdravotnictví a ředitelem společnosti BTL panem Tomášem Drbalem.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval za společnost BTL Alfréd Schubert.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:BTL)