Svátek má: Antonín

Regiony

Velikost textu:

K dokončení projektu hradecké zvonohry chybí už jen dva miliony

K dokončení projektu hradecké zvonohry chybí už jen dva miliony

Na projekt přemístění unikátní hradecké zvonohry do Zvonice ve věži kostela kněze Ambrože se podařilo získat další peníze od nadace ČEZ či zahraničních dárců s českými kořeny.

Hradecká zvonohra
23. února 2021 - 08:00

Chybí tak už jen něco málo přes dva miliony, aby se i Hradcem mohly rozléhat tóny zvonů podobně, jako v okolí oblíbené pražské lorety.

Projekt zvonohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží už od roku 2009. Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí a nyní zbývá zajistit samotné přemístění do věže kostela.

„V březnu 2021 by měla být k dispozici hotová projektová dokumentace, následně požádáme o stavební povolení,“ sděluje další plány biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec.

„Mám obrovskou radost, že se dál daří i v této době získávat do sbírky nové dary. Očividně nejsem jediný, kdo se těší, až budou zvony znít přímo v ulicích,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který projekt dlouhodobě podporuje a snaží se sehnat přes své kontakty peníze.Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů. Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem. Zvony dostaly jména podle významných osobností. Jednou z nich je například světice Anežka Česká nebo politička Milada Horáková.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Jitka Fialová, tisková mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:t.zdechovsky)