Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Klicperovo divadlo chystá one women show Lenky Loubalové

Klicperovo divadlo chystá one women show Lenky Loubalové

Červen v Klicperově divadle bude kromě festivalu Regiony patřit také dvěma premiérám, které vznikly mimo oficiální dramaturgický plán právě končící sezóny.

Lenka Loubalová
2. června 2023 - 08:00

Tou první bude one women show Lenky Loubalové s názvem Nemohu uvěřit. Premiéra se uskuteční v sobotu 10.6. od 19:00 v režii Pavla Kheka v Komorní scéně v Podkroví. Bude se jednat o poctu Lence Loubalové a jejím letům stráveným v Klicperově divadle.

Lenka Loubalová se narodila 29.12.1948 v Uherském Hradišti, vystudovala herectví na brněnské JAMU a v roce 1971 nastoupila do angažmá v Klicperově divadle (tehdy Divadlo Vítězného února), kde působí dodnes. „Lenka má jedinečný dar vyprávět, a ještě k tomu má o čem. Její životní příběh je plný neuvěřitelných historek, které se ovšem skutečně staly. Již delší dobu jsme přemýšleli, jakou formou její životní osud zpracovat. Nakonec jsme zvolili formu autorského divadla, kdy jsme společně dali dohromady text a společnými silami jsme ho zdivadelnili. Jedná se o několik kapitol od dětství, přes vzpomínky na rodiče či studia na JAMU, až po její bohatou kariéru v Klicperáku," říká umělecký šéf Pavel Khek.

Dramaturgyně Lenka Smrčková jeho slova doplňuje: „Lenka je živoucí kronika druhé poloviny dvacátého století, skrz její osobní vzpomínky se velmi dobře odráží ty tzv.veliké dějiny, zároveň umí dojmout a pobavit. A tyhle polohy umí ve velmi krátkém čase střídat."

Sama hlavní představitelka dodává: „Nemohu uvěřit. Ano, je to tak, nemůžu uvěřit, že jsem v tomto divadle a v tomto městě již více než padesát let. A dostala jsem příležitost zavzpomínat a povyprávět o svém životě, o svých rodičích, o milované babičce a o mnoha dalších věcech, které pro mne byly důležité a možná i zábavné. Srdečně zvu všechny, které to zajímá, jenom se omlouvám těm, kteří už některé moje historky slyšeli, protože nebudou moci odejít a budou si je muset vyslechnout ještě jednou... naposledy. Nemohu uvěřit, že už jsem ve věku své maminky a babičky, v době, kdy si je pamatuju  jako 'staré'. A tak zvu obzvláště ty, kteří také nemohou uvěřit, že čas tak zoufale letí...."Kromě režiséra Pavla Kheka na inscenaci dramaturgicky spolupracovala Lenka Smrčková a o výpravu se postarala Lucie Wildtová. Do konce sezóny je na programu pouze jedno uvedení, ale inscenace bude pravidelně k vidění od nové sezóny. Poslední premiérou letošní sezóny pak bude v sobotu 17. června ve Studiu Beseda inscenace Podoba věcí.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Martin Sedláček, Klicperovo divadlo.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%