Svátek má: Zdislava

Regiony

Velikost textu:

Klicperovo divadlo uvede premiéru Očarování

Klicperovo divadlo uvede premiéru Očarování

První premiérou Klicperova divadla v nové sezóně 2022/2023 je originální autorská adaptace stěžejního románového díla Hermanna Brocha Očarování. Režisérem a autorem adaptace v jedné osobě je oceňovaný, mladý režisér a umělecký šéf pražského Divadla X10 Ondřej Štefaňák.

Studio Beseda
3. října 2022 - 08:56

Hermann Broch napsal román Očarování ve třicátých letech dvacátého století, ale vyšel až po jeho smrti, a to dokonce ve dvou verzích. Autor zasadil děj této knihy do malého horského údolí, které se krčí pod majestátní horou Kuppron. Zde se potkáváme s obyvateli dvou vesnic – Horní a Dolní – které propojují příbuzenské svazky, ale i staré a věčně spící nesváry a rivalita. Do tohoto údolí zavítá tajemný cizinec, který přesvědčí většinu obyvatel Dolní vsi, aby se vydali do tajemné hory pro zlato. Křehký smír narušený příchodem cizince pak naruší tragédie, k níž dojde během tradičního rituálu Svěcení kamene, na kterém mají být smyty všechny křivdy mezi horňáky a dolňáky. A tajemná a mocná hora se mezitím pomalu probouzí.

Román, který se zabývá mocí mýtů v myšlení lidí, ale i mechanismy, díky nimž podléhají jednotlivci demagogii a diktatuře, se svého divadelního zpracování v Čechách dočká úplně poprvé. Autor dramatizace, režisér a scénograf v jedné osobě, se v ní zaměřil na téma osobní odpovědnosti a kolektivní viny. Společně s postavami se snažíme rozplést, kdo nese odpovědnost za tragickou událost, která se odehrála během rituálu svěcení kamene, zároveň nahlížíme do jejich životních osudů, které jsou plné groteskních událostí, životních zvratů, ale i humoru a notné dávky magie. Vznikl tak působivý jevištní příběh o tom, jak snadno může společnost podlehnout jednoduchým a lákavým řešením a jak těžce a klopotně se pak vyrovnává s jejich následky.

„Broch mě okouzlil svými hluboce fylozickými úvahami, které přibližuje na konkrétních lidských osudech. Očarování jsou skvělou příležitostí, jak vznést otázky současného světa jako například sociální nerovnost, environmentalismus a migrace v širším a univerzálně platnějším kontextu. Jádrem dramatizace je stav obou vesnic, o nichž román pojednává, po zfanatizovaném obřadu, během něhož zahyne několik lidí a stanou se další strašné věci. Zajímá mě podíl viny a odpovědnosti, respektive jak se jednotlivé postavy i celá komunita vyrovná s otřesnou zkušeností," říká režisér Ondřej Štefaňák.

Inscenaci kromě hereckých výkonů a precizní režie zdobí a výrazné výtvarné pojetí scény a kostýmů. Dalším osobitým prvkem inscenace je nápadité využití live videa či originální autorská hudba.

„Román Hermanna Brocha jsme si vybrali proto, že v sobě nese jednoduchý, ale silný příběh o manipulaci a o neschopnosti, či neochotě jí čelit. Brochův svět je zabydlen širokou paletou nejrůznějších charakterů, je to svět bohatý a barevný. To všechno jsme se snažili dostat na jeviště. Tu rozmanitost, tu jinakost, to, jak je každý očarován úplně něčím jiným. Jistá syrovost a všudypřítomná magie, zosobněná tajemnou a zlověstnou horou, to je další fascinující prvek Brochova románu. Je to vlastně takový alpský western s fantasy prvky. Inscenace, která má humor a nadhled, která je groteskní, ale zároveň závažné věci zbytečně nezlehčuje. Myslím, že je nač se těšit," poznamenává dramaturg inscenace Martin Satoranský.Diváci se mohou těšit na plejádu zajímavých postav a samozřejmě na vynikající výkon herců Klicperova divadla. Matku Gissonovou, přirozenou autoritu Kuppronského údolí, léčitelku a bylinkářku ztvární Zora Valchařová Poulová. Její dceru, tvrdohlavou a svéhlavou paní Milandovou pak Lucie Andělová. Ve dvojroli Irmgardy, vnučky matky Gissonové a dcery paní Milandové, a Agáty, mladé a originální vesnické dívky, se divákům představí Anna Kratochvílová. Michal Lurie se ujal role horala Matěje, bratra paní Milandové. Starostu vesnice Laxe, bohatého bonvivána a majitele pily, ztvární František Staněk. Jeho poskoka Vencla, který mermomocí touží se konečně prosadit, pak Jakub Tvrdík. Obchodníka Wetchyho, "náplavu" z města a tak trochu smolaře, hraje William Valerián. Josef Čepelka pak obyvatele vsi uhrane jako Marius Ratti, tulák a pokušitel. V roli řeznického synka Petra Sabesta se pak diváci mohou těšit na Karla Peška.

Román přeložila Božena Koseková. Autorem dramatizace, režisérem a scénografem inscenace je Ondřej Štefaňák. Kostýmy navrhla Jana Hauskrechtová. Hudbu do inscenace složil Kryštof Blabla. Asistentkou režie je Marie Bösova, dramaturgem inscenace Martin Satoranský.

České premiéry se uskuteční ve Studiu Beseda v pátek 7. a v sobotu 8. října 2022 od 19 hodin.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:klicperovodivadlo)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?