Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Kontroly chodců a cyklistů: Buďte vidět, chráníte tím nejen sebe!

Kontroly chodců a cyklistů: Buďte vidět, chráníte tím nejen sebe!

V rámci  bezpečnostního opatření v dopravě se začátkem listopadu uskutečnila v Královéhradeckém kraji dopravně bezpečnostní akce se zaměřením zejména na kontrolu chodců a cyklistů a jejich viditelnost v silničním provozu.

Ilustrační foto
16. listopadu 2018 - 08:00

Na akci se podíleli policisté z dopravních inspektorátů a hlídky pořádkové policie. Stanoviště hlídek byla zvolena především s ohledem na zvýšený výskyt chodců a cyklistů (cyklostezky, železniční přejezdy, autobusové zastávky apod.) jak v obcích, tak i mimo ně.

V kraji bylo během akce zkontrolováno více než 70 cyklistů a přes 30 chodců. Přestupku se dopustilo celkem 33 cyklistů a 10 chodců. Například v Hradci Králové na okruhu u Fakultní nemocnice zkontrolovaly hlídky během dvou hodin celkem 30 chodců a cyklistů, z nichž 15 se dopustilo přestupku tím, že jeli na jízdním za snížené viditelnosti bez zapnutého osvětlení nebo se pohybovali na cyklostezce v protisměru. Obdobné akce se budou i v budoucnu opakovat.


Kontroly řidičů na mezinárodní silnici I/33. Třetinu přestupků zavinili cizinci.

V rámci  bezpečnostního opatření v dopravě se v průběhu října 2018 uskutečnila na pozemní komunikaci I. třídy č. 33 mezi Hradcem Králové a hraničním přechodem Náchod krajská dopravně bezpečnostní akce. Kontroly, kromě této prioritní silnice, probíhaly v průběhu října také na silnici I. třídy č. 11 a na dálnici D11 v místech páchání závažných přestupků nebo dopravních nehod. Na akci se podíleli policisté z dopravních inspektorátů v rámci našeho kraje, včetně policistů z dálničního oddělení Pravy.

S ohledem na přetrvávající nekázeň řidičů se hlídky ve vytipovaných dnech zaměřily zejména na kontrolu jak tuzemských, tak také zahraničních vozidel. V průběhu akce policisté kontrolovali dodržování povolené rychlosti zejména v obcích, nesprávný způsob jízdy - jízdu v jízdních pruzích, nesprávné předjíždění, dále technický stav vozidel, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů a také alkohol a návykové látky. Hlídky svoji pozornost rovněž zaměřily na pátrání po osobách, věcech a odcizených vozidlech a rovněž na případnou nelegální migraci.

Policisté při akci zkontrolovali celkem 256 vozidel a zadokumentovali celkem 137 přestupků. Celkem 101 řidičů porušilo rychlost, u 11 vozidel byl zjištěn nevyhovující technický stav. Jeden z kontrolovaných řidičů usedl za volant pod vlivem návykových látek, 1 řidič nebyl při jízdě připoután bezpečnostním pásem. Z celkového počtu zjištěných přestupků téměř třetinu (celkem 51) zavinili cizinci. Většinou se jednalo o porušení rychlosti nebo nesprávné předjíždění  (porušení dopravní značky zákaz předjíždění pro nákladní automobily nebo předjíždění v místě, kde je to zakázáno). Policisté během akce uložili také 1 kauci v celkové hodnotě 6 tisíc korun.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala por. Mgr. Lenka Burýšková, komisař Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.pčr)