Svátek má: Martin

Regiony

Velikost textu:

Kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové se otevře začátkem července

Kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové se otevře začátkem července

Po více než 80 letech se dřevěný kostel sv. Mikuláše ze 17.století v hradeckých Jiráskových sadech dočkal kompletní rekonstrukce.

Kostel sv. Mikuláše
14. června 2019 - 08:00

Vedle restaurování malovaných výzdob a inventáře, zásahu proti dřevokazným škůdcům a výměny střechy, byl kostel doplněn o moderní požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení včetně hromosvodu. Znovuotevření proběhne začátkem prázdnin, od 2.července čekají návštěvníky série komentovaných prohlídek s průvodcem, které jsou plánované až do konce září. Vstupenky je možné již zakoupit v systému HKpoint.

Poprvé od zahájení oprav v září roku 2016 se kostelík veřejnosti znovu otevře v úterý 2. července a bude otevřen do neděle 7. července. Prohlídky s průvodcem budou první červencový týden v úterý, ve středu a ve čtvrtek začínat ve 14, 15 a v 16 hodin. Následně bude kostel otevřen vždy od pátku do neděle s prohlídkami od 13, 14 a 15 hodin, a to až do konce září.

„Původně se měl dřevěný kostel otevřít o půl roku dříve, ovšem z důvodů náročnosti restaurátorských prací bylo jeho otevření pozdrženo. Kostel je nyní opraven a znovu otevřen bude začátkem prázdnin. Navíc doufám, že už zůstane na svém místě, dříve totiž stával v obci Habura na Slovensku, v Hradci je až od roku 1935. Pořízen byl z odměny za úřadování starosty Josefa Pilnáčka, kterou si nenechával vyplácet. V současné době je kostel majetkem města, které rekonstrukci provedlo z vlastních zdrojů,“ sdělil primátor města Alexandr Hrabálek.

Kompletní náklady na opravu kostela byly 14,5 milionu korun bez DPH. Město na restaurování získalo od Ministerstva kultury dotaci 760 tisíc korun.

Lesní stezky mezi Horní a Dolní Brusnicí mají letní premiéru

Kostel byl postaven z jedlových trámů, které byly dle dendrochronologických studií pokáceny v letech 1598 až 1607. Původně stával v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostel koupilo za 12 tisíc korun město Hradec Králové. Celá akce v roce 1935 od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové až po ukončení stavby trvala pouze tři a půl měsíce.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.Kostel sv. Mikuláše)