Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Krajanský spolek Jičín v Praze má podporu města

Krajanský spolek Jičín v Praze má podporu města

Rada města schválila dotaci spolku Jičín v Praze ve výši 10 tisíc korun. Krajanský spolek působí v hlavním městě a jeho posláním je udržovat kontakt s naším městem a mít povědomí o tom, co se v něm děje.

Jičín
18. ledna 2023 - 08:00

Spolek je velmi aktivní a pravidelně pořádá setkání jičínských krajanů v Praze, přednášky o regionální historii a osobnostech a další akce. Členům spolku je pravidelně zasílán Jičínský zpravodaj. Na setkání je vždy zván starosta města. Historie spolku Jičín v Praze sahá až k roku 1905 a dnes funguje dle stanov z roku 1933. Spolkem prošlo či ho přímo vedlo mnoho významných osobností, například lékaři Jan Deyl a Otakar Kukula, spisovatel Karel V. Rais, generál Jan Diviš, politik Augustin Seifert, žurnalista Ladislav Sehnal, advokát Jaromír Volf nebo geolog Václav Rybařík. Všichni se identifikovali či identifikují jako Jičínští.

Mezi významné skutky spolku patří umístění pomníku Vladislavu Lepařovi, výstavba zvoničky pojmenované po Augustinu Seifertovi nedaleko vyhlídky a vydávání krajanského věstníku ve 30. letech 20. století a krátce i v období po druhé světové válce.   

První výsledky: V Jičíně se daří snižovat spotřebu energií

Dotační podpora je směřována hlavně na pronájem místnosti při setkáních a na úhradu nákladů. Hlavní představitelkou spolku je v současnosti paní Jaroslava Svejkovská.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?