Svátek má: Drahoslav

Regiony

Velikost textu:

Krajský titul Přívětivý úřad putuje opět do Jičína

Krajský titul Přívětivý úřad putuje opět do Jičína

Dne 9.května Městský úřad Jičín obhájil loňské krajské prvenství v soutěži Přívětivý úřad. Na druhé příčce skončil Broumov, na třetí Dvůr Králové nad Labem.

Jičín
12. května 2018 - 08:00

Udílení se uskutečnilo v Národním archivu v Praze a ocenění převzal tajemník MěÚ Jičín Ing. Peter Bareš z rukou náměstka ministra vnitra JUDr. PhDr. Petra Mlsny. Jičín se stal také Skokanem roku. 

Jičínský městský úřad se snaží být co nejvíce otevřený a přívětivý vůči občanům. I když ne vždy může specifickým přáním vyhovět, neboť je vázán zákonnými normami či bohužel svazován současným nedostatkem pracovních sil, jde mu o to, aby se lidé při vyřizování svých záležitostí cítili komfortně. Smysl soutěže Přívětivý úřad je přirozeně motivovat úřady k vylepšování svých služeb, například k rozšiřování úředních hodin nebo k elektronizaci. 


Soutěž probíhá skrze 52 otázek, které se týkají dostupnosti úřadu pro občany, transparentnosti, komunikace s veřejností a účasti občanů na správě města. Vyberme pro ilustraci náhodně dvě otázky z dotazníku: „Jaké nabízí úřad možnosti platby (poplatků, atd.)?“ Nebo: „V jakém rozsahu zveřejňuje váš úřad kontakty na úředníky?“ Na základě odpovědí uděluje porota body a výsledný součet rozhodne o vítězích. Nejprve jsou oceněna města v jednotlivých krajích, poté je udělen celostátní titul. Ten si letos z Národního archivu odvezl Liberec.

Překvapením bylo zavedení a hlavně výsledek nové kategorie, kterou je Skokan roku. Tento titul získal Jičín. Je tedy nejen vítězem v kraji, ale i zároveň úřadem, jenž v posledním roce nejvíce poskočil oproti celostátní konkurenci.


„Úspěchu si vážíme, má na něm podíl každý zaměstnanec městského úřadu. Stejně tak dobře víme, že takové vítězství zavazuje,“ uvedl tajemník Ing. Peter Bareš.

„Informaci o dvojitém vítězství jičínského úřadu jsem přijal s velkým nadšením. Titul je oceněním kvalitní, náročné práce úředníků,“ zhodnotil starosta města JUDr. Jan Malý.

„I ve svém třetím ročníku si soutěž Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností drží svou popularitu. Svědčí o tom stále stejný zájem obcí s rozšířenou působností a městských částí hlavního města Prahy se do soutěže zapojit. Je logické, že se představitelé obcí chtějí svými službami pochlubit a případně si vybojovat oblíbenou nálepku s logem Přívětivého úřadu, nebo dokonce trofej, která je určená pro nejpřívětivější úřady v České republice,“ uvedl JUDr. PhDr. Petr Mlsna Ph. D., který je náměstkem ministra vnitra pro řízení sekce legislativy a státní správy. 

Připomeňme, že Jičín je letos rovněž držitelem krajského titulu Zlatý erb pro uživatelsky nejpříjemnější webovou stránku města. V loňském roce obdržel zřejmě ještě prestižnější, celostátní ocenění – titul Historické město.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí MÚ Jičín.


(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto.arch.)